Демередж

Демередж (demurrage) – неустойка, штраф у грошах. Розмір плати, належної перевізнику за простий судна протягом контрсталійного часу (додаткового часу очікування, яке може бути встановлено після закінчення сталійного часу (див. Диспач) за згодою сторін, а за відсутності угоди визначається термінами та ставками, зазвичай прийнятими у відповідному порту).

У морських контейнерних перевезеннях демередж – оплата за наднормативне (понад безкоштовний час) використання контейнерного обладнання протягом часу з моменту вивантаження контейнера з судна по момент вивезення його з вантажем з території порту. Виплачується власнику контейнера, як правило, судноплавної лінії.

У контрсталійний час включаються недільні та офіційно встановлені дні свят, час, оголошений неробочим у порту, а також перерви у завантаженні, спричинені непереборною силою або гідрометеорологічними умовами, що створюють загрозу безпеці вантажу або запобігають його безпеці під час навантаження. Час, протягом якого навантаження не проводилося з причин, що залежать від перевізника, не включається в контрсталійний час.

У разі відсутності ставок розмір плати за простий визначається витратами на утримання судна та екіпажу. Демередж виплачується судновласнику фрахтувальником (вантажовласником) або перевізником вантажу за затримку (простий) судна в портах призначення під час проведення вантажно-розвантажувальних робіт (вантажних операцій) понад норми, встановлені в договорі морського перевезення (сталійний час). Демередж може обчислюватися на основі ставки, зазначеної в чартері або коносаменті.

Демередж – сума, що сплачується перевізнику або фрахтувальнику за наднормативний простий судна під навантаженням або розвантаженням. Термін, протягом якого вантаж повинен бути занурений на судно або вивантажений портом (сталійний час), визначається угодою між портом і перевізником (фрахтувачем), а за відсутності такої угоди – термінами, які зазвичай прийняті в порту.

Розмір демереджа за простий понад термін навантаження або розвантаження (контрсталійний час) може бути встановлений угодою сторін. За відсутності угоди розмір демереджа визначається згідно зі ставками, зазвичай прийнятими в порту, а якщо їх немає — витратами на утримання судна та екіпажу. Демередж зазвичай встановлюється у твердих ставках за кожен день або годину простою судна понад сталійний час.

Сплата демереджу виключає відшкодування перевізнику або фрахтувальнику інших збитків, завданих простоєм судна. Також не враховується той факт, що сума збитків виявилася меншою за суму демереджу.

Претензії до перевізника та вимоги, що випливають із договору морського перевезення вантажу, можуть бути пред’явлені протягом перших 6 місяців річного строку позовної давності, а їх порядок визначається Кодексом торговельного мореплавання.

Іноді демереджем називають також заздалегідь узгоджену в договорі підряду на будівництво плату за день прострочення здачі об’єкта в експлуатацію. Встановлення такої плати сприймається як визначення фактичних збитків замовника від прострочення виконання.

Теоретично «вільних грошей» демередж – періодична плата з поточного власника грошей (за простий, зберігання грошей).

Як термін громадянського законодавства демередж також може означати додаткову плату, що стягується з орендаря (наймача) за використання майна протягом періоду, що перевищує термін, встановлений договором. Для цілей оподаткування доходів в одержувача суми таких платежів розглядаються, як правило, як доходи, отримані за основним договором (відповідно: дохід від перевезень, дохід від послуг із зберігання товарів, дохід від здачі майна в оренду). У платника відповідні витрати зазвичай підлягають відрахуванню з метою оподаткування доходів, однак, якщо зазначені виплати мають характер штрафних санкцій, або виплати значно перевищують стандартний рівень аналогічних виплат, або виплати здійснюються взаємозалежним особам (асоційованим особам), то відрахування відповідних витрат може бути обмежене або заборонене . Якщо виплата провадиться нерезиденту, то платник доходу повинен утримати відповідний податок на доходи нерезидента із сум виплачуваного доходу.

Залишити коментар:

Site Footer