Біржа

БіржаБіржа (англ. exchange, фр. Bourse, нім. Boerse) –

  1. організаційно оформлений, регулярно функціонуючий ринок, на якому здійснюється торгівля цінними паперами (Фондова біржа), валютою за стандартними лотами (валютна біржа) або оптова торгівля товарами за стандартами та зразками (товарна біржа);
  2. фінансовий інститут – організатор торгівлі певному сегменті фінансового ринку.

Як правило, на біржі покладаються такі завдання.

  1. Надання місця – біржового майданчика чи електронної системи для торгів.
  2. Організація взаємних розрахунків та поставок за укладеними угодами. Біржа виступає гарантом з проведених операцій.
  3. Розповсюдження інформації про результати торгів.

По інструментах, що торгуються, біржі поділяються на валютні, біржі цінних паперів, фінансових похідних інструментів, а також товарні та сировинні біржі.

Зазвичай біржі організуються у вигляді закритого акціонерного товариства, товариства чи партнерства самих учасників торгів. Але можуть бути створені як приватне підприємство, що надає відповідні послуги брокерам. У нашій країні біржі діють у формі некомерційного партнерства. Придбання місця на біржі — це найчастіше і є вступ до її спільноти.

У біржових торгах беруть участь тільки професійні учасники: брокери – компанії, що виконують комісійні угоди за рахунок і за дорученням клієнтів, та дилери – організації, які виставляють свої пропозиції на купівлю та продаж торгованих активів (котирування) за власний рахунок.

Для того, щоб той чи інший цінний папір або інший інвестиційний актив були допущені до торгів на біржі, вони повинні пройти процедуру лістингу.

Крім того, на біржі можуть торгуватися не тільки випущені цінні папери: досить часто через біржові майданчики проводиться первинне розміщення.

Традиційно торги на біржі проводилися на так званому біржовому колі, коли пропозиції на купівлю та продаж вигукувались учасниками, а укладені угоди фіксувалися та передавалися біржі для проведення взаємних розрахунків – клірингу. В наш час абсолютна більшість біржових майданчиків – це комп’ютерні системи, які вводяться заявки в електронному вигляді.

Основний дохід біржі отримують за рахунок комісійних зборів та продажу біржової інформації, у тому числі в режимі реального часу.

Залишити коментар:

Site Footer