Банківські метали

Банківські металиБанківські метали (Banking Metals) – це золото, срібло, платина, метали платинової групи (осмій, іридій, паладій, рутеній, родій), доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у злитках та порошках, які мають сертифікат якості, а також монети, виготовлені із дорогоцінних металів. До металів платинової групи відносяться осмій, іридій, паладій, рутеній, родій, проте враховується лише паладій.

Високими пробами банківських металів у зливках та порошках є проби не нижче:

  • для золота – 995,0;
  • для срібла – 999,0;
  • для платини та паладію – 999,5.

Монети, виготовлені з дорогоцінних металів – це вітчизняні монети з пробами не нижче.

  • для золота – 995,
  • для срібла – 999,
  • для платини та паладію – 999,5,

які не є законним засобом платежу на території України та іноземні монети з пробами не нижче:

  • для золота – 900,
  • для срібла – 925,
  • для платини та паладію – 999.

Стандартні зливки — це зливки банківських металів, які відповідають стандартам якості, прийнятим Лондонською асоціацією ринку дорогоцінних металів та учасниками Лондонського ринку платини та паладію, або технічним умовам ГОСТ 28058-89, ГОСТ 28595-90, ГОСТ 12341-81, порадою зі стандартизації, метрології та сертифікації. Мірні зливки – Зливки банківських металів масою 1 кг і менше, проба яких становить не менше 999,9 для золота, 999 – для срібла, 999,5 – для платини та паладію.

Порошки банківських металів – це золото, срібло, платина та паладій у вигляді порошкоподібної субстанції з вмістом хімічно чистого основного дорогоцінного металу для золота – не менше 99,99%, для срібла – не менше 99,9%, для платини та паладію – не менше 99,95 % лігатурної маси порошку, упаковані у скляні ампули чи пластмасові банки з маркуванням визнаного виробника.

Маса у лігатурі (лігатурна маса) – фактична загальна маса сплаву чи порошку, що містить дорогоцінний метал. Маса металу в чистоті (хімічно чистого металу) – це фактичний вміст основного дорогоцінного металу в металі або порошку.

Сертифікат якості банківського металу — офіційний штамп (тавро, товарний знак) визнаного виробника або письмовий документ виробника, який засвідчує пробу банківського металу та ідентифікує назву визнаного виробника чи виробника.

Визнані виробники — афінажні компанії — визнані постачальники на Лондонський ринок дорогоцінних металів, які внесені до спеціального списку афінажних компаній, зареєстрованих Лондонською асоціацією ринку дорогоцінних металів (LBMA), або до списку афінажних компаній, що є учасниками Лондонського ринку платини та паладію (LPPM). Виробники — афінажні підприємства України, які здійснюють афінаж дорогоцінних металів з виготовленням злитків банківських металів, але не належать до визнаних виробників.

Афінаж дорогоцінних металів – Це металургійний процес отримання дорогоцінних металів високої чистоти шляхом відокремлення від них забруднюючих домішок. Афінаж банківських металів здійснюється на спеціалізованих підприємствах, які мають на це спеціальні дозволи.

Операції з банківськими металами та їх облік здійснюються окремо по кожному виду банківського металу (золото, срібло, платина та паладій), а саме:

  1. золото у стандартних зливках — у кількісних одиницях маси хімічно чистого металу, золото у мірних зливках та порошках — у кількісних одиницях лігатурної маси металу;
  2. срібло у стандартних та мірних зливках та порошках — у кількісних одиницях лігатурної маси металу;
  3. платина та паладій у стандартних та мірних зливках та порошках — у кількісних одиницях лігатурної маси металу;
  4. золото, срібло, платина та паладій у монетах, проби яких відповідають або перевищують проби, встановлені для мірних зливків відповідного банківського металу, — у кількісних одиницях лігатурної маси металу, а проби яких нижчі, ніж встановлені для мірних зливків відповідного банківського металу, — у кількості одиницях маси хімічно чистого металу.

Використання зливків та порошків банківських металів як засобу обігу та засоби платежу, крім сплати відсотків у банківських металах, не допускається.

Банківські метали відносять до валютних цінностей і є об’єктом купівлі-продажу на валютному ринку. З метою обліку операцій, що здійснюються із банківськими металами, уповноважені банки можуть відкривати своїм клієнтам металеві рахунки. Поширеною стала практика випуску монет із дорогоцінних металів та продаж банківських металів фізичним особам у зливках різної ваги, починаючи з 1 р.

Відповідно до світової практики вага банківських металів визначається у тройських унціях. В Україні вага унції встановлена ​​на рівні 31,1034807 грама. Національний банк України регулярно встановлює офіційні (облікові) ставки банківських металів для розрахунку за 10 унцій.

(Див. Золотий запас України, Золотовалютні резерви, Знеособлені металеві рахунки).

Залишити коментар:

Site Footer