Арбітражне застереження

Арбітражне застереження – Одна з умов договорів, що передбачає вирішення можливих суперечок між сторонами за допомогою арбітражної процедури. Згідно з міжнародним торговим правом це застереження зазвичай обумовлює арбітражний орган, застосовне право, число арбітрів, місце та мову арбітражного розгляду.

Арбітражне застереження – одна з умов договору морського страхування та договорів перестрахування, що передбачає вирішення можливих суперечок між сторонами арбітражним шляхом. В арбітражному застереженні зазвичай визначається країна арбітражу (країна іноземного покупця або продавця). Часто в арбітражному застереженні вказується морська арбітражна комісія.

Арбітражне застереження має бути сформульовано таким чином, щоб однозначно визначалися питання врегулювання можливого спору:

  • доарбітражний порядок або претензійний порядок врегулювання та предмет спору (вказівка ​​на контракт чи іншу угоду сторін);
  • матеріальне право застосовне до суперечки між сторонами (або громадянське законодавство, яке включає також цивільне процесуальне законодавство, в частині регулювання пред’явлення позову);
  • місце арбітражу;
  • орган або освіта, що має право розглядати суперечку (в т.ч. вид арбітражу);
  • кількість арбітрів;
  • мова арбітражного розгляду та мова документів, що подаються арбітрам та сторонам;
  • вказівку Регламенту, відповідно до якого призначатимуться арбітри та розглядатимуться суперечки;
  • застосування чи виключення застосування норм про надзвичайному судді.

Також необхідно на увазі, що розгляд у комерційному суді досить дорогий і може залежати (у відсотковому співвідношенні) від вартості спору або контракту. Арбітражне застереження має автономний характер, тобто цей розділ договору має самостійний юридичний характер незалежно від цього, буде визнано договір дійсним чи ні. Це важливий принцип міжнародного комерційного права.

Арбітражне застереження має відповідати таким вимогам:

  1. добровільність;
  2. явно виражений намір сторін передати суперечку на розгляд арбітражу;
  3. визначеність щодо арбітражної процедури;
  4. наявність у сторін правоздатності;
  5. належна форма арбітражної угоди;
  6. вказівку на конкретні правовідносини, стосовно яких діє арбітражна угода;
  7. арбітрабельність суперечок, що віднесені на вирішення арбітражу.

Арбітражне застереження може бути включено в текст договору або складено у вигляді окремого документа (дотримання письмової форми завжди обов’язково).

Наявність арбітражного застереження у договорі виключають можливість звернення зацікавлених сторін до суду для вирішення спору, що підпадає під дію цього застереження. Арбітражне застереження може не діяти у разі звернення однієї зі сторін спору до національного (державного суду) та мовчазної згоди з цим іншої сторони.

Залишити коментар:

Site Footer