Агентська угода

Агентська угодаАгентська угода (agency agreement) – це вид договору, укладеного принципалом з фізичною або юридичною особою (агентом), про виконання останнім певних юридичних та інших дій від імені, за дорученням та на користь принципала, як правило, за його рахунок. Агентська угода – договір між особою, яка наймає агента (принципалом), і самим агентом, згідно з яким агенту доручається на певних умовах виконання від імені та на користь наймача певного роду послуг, дій, зобов’язань, на що агент отримує необхідні повноваження.

Сумежними договорами є договір доручення та договір комісії. Класифікація залежить від того, які дії (юридичні або фактичні) виконує агент для принципала, а також від того, від імені якого діє агент при виконанні таких дій (від свого або від імені принципала).

У процесі агентування агент може бути комісіонера (див. Агентські послуги), виконуючи покладені нею обов’язки від імені. Агентська угода, як правило, полягає у письмовій формі. У документі зазначаються:

  • повноваження, що надаються агенту;
  • сфера, характер та порядок виконання зобов’язань сторін;
  • умови та розмір винагороди агента;
  • права сторін;
  • термін дії угоди;
  • застосовувані санкції та порядок врегулювання спорів.

У агентській угоді часто особливо обмовляються виняткові права агента представляти принципала.

По угоді, скоєної агентом з третьою особою від імені і з допомогою принципала, набуває правничий та стає зобов’язаним агент, навіть якщо принципал і було названо угоді чи вступив з третьою особою у безпосередні відносини на виконання угоди.

Якщо агентською угодою розмір винагороди агенту не встановлений і він не може бути визначений, виходячи з умов агентської угоди, винагорода має бути оплачена за ціною, яка за порівнянних обставин стягується за аналогічні дії.

У результаті виконання агентської угоди агент зобов’язаний надавати принципалу звіти гаразд і терміни, передбачені угодою. Залежно від дій, які необхідно здійснити, принципал, вільний у виборі, самостійно вибирає агента. Агент має право на виконання агентської угоди укладати субагентський договір з третьою особою, залишаючись відповідальною за дії субагента перед принципалом. Агенти зазвичай спеціалізуються на здійсненні будь-яких окремих операцій.

У страхових операціях агентська угода — документ, що встановлює правові відносини між агентом (агентством) та страховиком, що визначає характер наданих агенту (агентству) повноважень, види страхування, які агентство може оформлювати для страховика, розмір оплати комісії, що підлягає оплаті, та строки платежу.

Залишити коментар:

Site Footer