Існує кілька критеріїв, за якими банківські вклади класифікуються на види та підвиди. Депозити можуть відрізнятися за такими параметрами, як терміни розміщення, призначення банківських продуктів, функціональність, а також валюти.
За термінами депозити діляться на вклади до запитання та термінові.
Внесок до запитання. За таким договором кредитна організація зобов’язується повернути вкладені кошти у час на першу вимогу клієнта. Оскільки банк не бере внесок на певний період, то ставка за таким депозитом мінімальна – в середньому не більше ніж 0,1-1%.
Терміновий внесок. Такі вклади розміщуються визначений термін, зазначений у договорі. Найчастіше зустрічаються депозити на один, три, шість місяців чи рік. Щоб отримати повну процентну ставку, необхідно протримати гроші в депозиті протягом усього терміну дії угоди. В іншому випадку банк поверне вклад, але зі суттєво зниженим відсотком – як правило, на рівні ставки за вкладами до запитання.
Термінові вклади може бути, своєю чергою, розділені окремі підвиди за своїм призначенням: ощадний, накопичувальний чи розрахунковий. Найпростіший із них – ощадний. За таким вкладом заборонено операції поповнення та часткового зняття сум. Ощадні депозити зазвичай мають найвищі ставки.
Накопичувальні вклади розраховані на тих, хто хотів би поповнювати депозит протягом терміну дії договору. Вони призначені для тих, хто хотів би накопичити якусь велику суму (наприклад, на дорогу покупку).
Розрахунковий внесок дозволяє клієнту зберегти тією чи іншою мірою контроль за своїми коштами, керувати своїми накопиченнями, здійснюючи прибуткові чи видаткові операції. Ще одна назва цього виду депозиту – це універсальні вклади. Розрахункові вклади також бувають видатковими і видатковими.
Види депозитів також можуть диференціюватися залежно від того, для кого вони призначаються.
Вклад для фізичних осіб призначений для пересічних громадян. Такі депозити підпадають на захист системи страхування вкладів.
Внесок для юридичних осіб – Вид депозиту, розрахований на організації. За допомогою нього підприємства розміщують тимчасово вільні кошти. За угодою між банком та юридичною особою дострокове вилучення коштів із вкладу може бути заборонено, і це не суперечить чинному законодавству. Крім того, депозити юридичних не підпадають під дію системи страхування вкладів.
Спеціальні вклади пропонуються, як правило, більш вузькій групі осіб. Наприклад, банки можуть розробляти спеціальні продукти для пенсіонерів, студентів тощо.
p align=”justify”> Особливе місце серед вкладів займають банківські продукти, розраховані на розміщення грошових коштів на користь дітей. І тут батьки вносять кошти, а одержувачами може бути їхні діти при досягненні певного віку.
Також існують інші спеціалізовані продукти, наприклад: сезонні вклади, іпотечні, інвестиційні, страхові та ін.
Іноді зустрічаються також вклади, що індексуються, вартість яких може бути прив’язана до того чи іншого активу або навіть фінансового показника, наприклад інфляції.
Вклади можна також поділити на окремі види валюти, в якій вносяться і зберігаються кошти. Так, існують вклади у національній та іноземній валюті – найчастіше у доларах США чи євро. Крім того, іноді трапляються і мультивалютні вклади.
Різноманітність існуючих видів вкладів дозволяє кредитним організаціям залучати кошти за необхідних умов, і навіть використовують у маркетингових цілях. З іншого боку, вкладники отримують вибір банківських продуктів і можливість розмістити кошти на тих умовах, які їм найбільше підходять.