Маркет-мейкер (Market Maker) – брокер або дилер, діяльність якого як професійного учасника валютного або фондового ринку полягає у забезпеченні постійних котирувань цін продавця та покупця на певні фінансові інструменти від свого імені або від імені клієнта.
Маркет-мейкер – це особа, що торгує на ринку з метою підтримки ліквідності біржових торгів, він зобов’язаний виконувати клієнтські заявки за найкращими цінами, можливими в даний момент; створює впорядкований та чесний ринок у рамках одного торгового інструменту (наприклад, по одній акції, ф’ючерсу або валютній парі), запобігає надмірно різким стрибкам цін.
Маркет-мейкер зобов’язаний виставляти котирування навіть у випадках, коли інші учасники ринку цього не роблять. Таким чином, маркет-мейкер зобов’язується постійно підтримувати ліквідність фінансового інструменту навіть на шкоду собі, приймаючи на себе частину ризику відповідних операцій та забезпечуючи стабільність функціонування даного ринку.
Маркет-мейкери на валютному ринку – це великі банки, на частку яких припадає значний обсяг торгівлі певною валютою і які беруть на себе курсові ризики, постійно маючи у своєму розпорядженні певну суму валюти, для того, щоб підтримати торгівлю нею навіть тоді, коли ринок стане неліквідним. Кожен маркет-мейкер конкурує за замовлення клієнтів, проводячи котирування цін на купівлю та продаж гарантованої суми валюти. Коли маркет-мейкер отримує замовлення купівлю валюти, він одночасно продає валюту клієнту зі своїх активів чи шукає клієнта з протилежною операцією.
На фондовому ринку маркет-мейкер – це брокерські та дилерські компанії, які підтримують ліквідність певного цінного паперу. Маркет-мейкер – брокер-дилерська фірма, яка бере на себе ризик утримання певної кількості цінних паперів, щоб полегшити торгівлю ними. Кожен учасник ринку конкурує за потік наказів від клієнтів, надаючи котирування на купівлю та продаж кількості акцій, що гарантується. Як тільки наказ отримано, маркет-мейкер негайно продає цінні папери із власного запасу або знаходить відповідний офсетний наказ. Зазвичай цей процес триває кілька секунд. Прикладом ринку маркет-мейкер може бути діяльність Національної асоціації фондових дилерів (Nasdaq). На Nasdaq маркет-мейкерами є 500 компаній, що підтримують ліквідність цінних паперів на основі пропозиції цін на їх купівлю та продаж. На біржі маркет-мейкер (брокерська контора) за договором з біржею бере на себе зобов’язання тримати протягом обумовленого часу одночасно виставлене замовлення на купівлю та продаж певного цінного паперу з різницею у цінах купівлі та продажу на рівні (у межах) певної величини.
В андеррайтинг маркет-мейкер – це учасник синдикату андеррайтерів, який пропонує купити або продати акції за твердою ціною на відкритому ринку, допомагаючи тим самим підтримувати інтерес інвесторів і забезпечуючи ціни акцій на вторинному ринку.
Маркет-мейкер діють на позабіржовому ринку певного фінансового інструменту як безпосередні учасники угод, підтримуючи ліквідність цього ринку. Зазвичай, вони одночасно є і продавцями, і покупцями того самого фінансового інструменту.
(Див. Котирування валют, Ділінг).