Переказ податків — перенесення податкового навантаження платника податків на інші особи, що найчастіше відбувається у прихованій, неявній формі. Перекладення податків – повне або часткове перенесення податку його платником на іншу фізичну чи юридичну особу, з якою він вступає у різні економічні відносини та яка стає носієм податку.
Проблема перекладу – одна з найскладніших у фінансовій науці. Механізми перекладання податків дуже різноманітні. Зокрема, розрізняють перекладання податків пряме та зворотне.
Прямий переказ податків відбувається за допомогою включення податку ціну. Так відбувається з податками на споживання, коли виробник або торговець, що фігурує як платник податків, перекладає податок на споживача в підвищеній ціні.
Зворотній переказ податків виявляється у зниженні ціни і має місце, наприклад, при продажу землі, будинків, акцій, облігацій, коли податок переноситься на продавця у вигляді відрахування з продажної ціни капіталізованої суми податку.
Перекладання податків існує як у сфері виробництва, і у сфері обращения. У сфері виробництва перекладання податків може виявлятися зниження заробітної плати чи інтенсифікації праці працюючих у разі підвищення податкових платежів за вже діючими податками чи появі нових.
Найбільш характерний процес перекладання податків для сфери обігу, де перекладання податків здійснюється шляхом включення податків у ціни товарів (робіт, послуг), що реалізуються. Наприклад, платниками податку на додану вартість згідно з податковим законодавством є підприємства та організації незалежно від форм власності та відомчої належності, що мають статус юридичної особи, включаючи підприємства з іноземними інвестиціями, які здійснюють виробничу та іншу комерційну діяльність; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи підприємств, які мають розрахункові рахунки в установах банків та самостійно реалізують за плату товари (послуги). Проте фактично податковий тягар з цього податку лягає на кінцевих користувачів вироблених товарів (робіт, послуг). Подібні процеси відбуваються при сплаті акцизів, податків з обігу та інших видів податків та зборів.
Найбільше перекладання податків проявляється при встановленні монопольно високих цін. Ступінь перекладання податків багато в чому визначається фазою соціально-економічного розвитку суспільства, видом податків, співвідношенням попиту та пропозиції на товар (роботи, послуги). Найбільш інтенсивно перекладання податків здійснюється у період економічного підйому, коли створюються сприятливі умови підвищення цін. У періоди економічних криз, і навіть перехідні періоди, внаслідок згортання виробництва, зниження рівня життя і зниження його платоспроможності перекладання податків утруднено.