Змінні витрати (англ. variable cost, VC) – витрати, величина яких залежить від обсягу випуску продукції. Змінні витрати протиставляються постійним витратам, що у сумі становлять загальні витрати. Основною ознакою, за якою можна визначити, чи є витрати змінними, є їхнє зникнення при зупинці виробництва.
Змінні витрати – це витрати, розмір яких змінюється пропорційно до зміни обсягу виробництва продукції. До змінних витрат відносяться: сировина та матеріали, оплата праці виробничих робітників, вироби та напівфабрикати, що закуповуються, паливо та електроенергія на виробничі потреби та інші.
Прямі витрати – це такі витрати, які можуть бути прямо і безпосередньо віднесені на конкретний вид продукції, що виробляється підприємством. Крім прямих виробничих витрат змінними вважаються деякі види непрямих витрат, такі як витрати на інструменти, допоміжні матеріали та інші. У розрахунку на одиницю продукції змінні витрати залишаються незмінними, незважаючи на зміни обсягу виробництва.
Поняття прямих та непрямих витрат умовно.
Наприклад, якщо основний бізнес – транспортні послуги, то заробітна плата водіїв та амортизація автомобілів будуть прямими витратами, водночас для інших видів бізнесу утримання автотранспорту та оплата праці водіїв будуть опосередкованими витратами.
Якщо об’єкт витрат – склад, то заробітна плата комірника буде прямою витратою, а якщо об’єкт витрат – собівартість виробленої та реалізованої продукції, то дані витрати (заробітна плата комірника) буде непрямою через неможливість однозначно і єдиним способом віднести її до об’єкта витрат – собівартості. Залежно від обсягів виробленої продукції змінюватиметься величина загальних витрат за одиницю продукції.
Відповідно до міжнародних стандартів фінансової звітності існує дві групи виробничих змінних витрат: виробничі змінні прямі витрати та виробничі змінні непрямі витрати:
- Виробничі змінні прямі витрати – Це витрати, які можна на основі даних первинного обліку віднести безпосередньо на собівартість конкретних виробів.
- Виробничі змінні непрямі витрати — це витрати, які перебувають у прямій залежності або майже у прямій залежності від зміни обсягу діяльності, однак через технологічні особливості виробництва їх не можна або економічно недоцільно прямо віднести на виготовлені продукти.
Розрізняють пропорційно-змінні, регресивно-змінні та прогресивно-змінні витрати.
- Пропорційні витрати збільшуються тими самими темпами, як і обсяг випуску та її реалізації продукции. Наприклад, зі збільшенням обсягу виробництва на 10% пропорційні витрати зростуть на 10%.
- Регресивно-змінні витрати — темпи їхнього зростання відстають від темпів зростання обсягів. Наприклад, зі збільшенням обсягу виробництва на 10% витрати можуть зрости лише з 7%.
- Прогресивно-змінні витрати зростають швидше за обсяги. Наприклад, зростання обсягу виробництва на 10% супроводжується збільшенням витрат на 15%.