Емісія грошей (Emission (Issue) of Money) – випуск в обіг нових грошових знаків у всіх їх формах, збільшення грошової маси в обігу (від лат. Emissio – Випуск). Обсяги емісії визначаються потребами сфери обігу в грошах як засобів обігу, платежу та накопичення. Якщо емісія здійснюється у цих межах, створюються умови для забезпечення стабільності грошей. Розрізняють емісію готівкову та безготівкову.
Готівкову емісію грошей здійснює центральний банк, виходячи з потреб розвитку споживчого ринку, рівня інфляції, доходів громадян та ін. Основними засадами готівкової емісії є:
- монополія (виняткове право) центрального банку;
- відсутність забезпечення;
- безумовна обов’язковість прийняття національної грошової одиниці у всіх видах розрахунків та платежів;
- необмежена обмінність.
Емісія грошей дає їх емітенту емісійний дохід, розмір якого визначається як різниця між сумою емісії та витратами на виготовлення грошових знаків. Оскільки в сучасних умовах емісія грошей закріплена за центральними банками, емісійний дохід надходить у їхнє розпорядження та використовується для забезпечення виконання центральним банком своїх функцій.
Безготівкова емісія грошей здійснюється комерційними банками на основі залучення депозитів та видачі банківських кредитів. При цьому емісія грошей може здійснюватись лише всією банківською системою, а не одним чи декількома комерційними банками. Цей процес відбувається завдяки функціонуванню механізму грошового (банківського) мультиплікатора, який з урахуванням кредитування економіки дозволяє збільшити грошову масу. Безготівкова емісія грошей може відбуватися і у разі, коли у розрахунках за товари та послуги використовуються векселі, які відіграють роль додатково емітованих грошей. Теоретично після повернення кредитів або погашення векселів відбувається погашення (вилучення з обігу) додатково емітованих грошей, але на практиці така ситуація може статися лише у виняткових випадках, оскільки кредитування економіки не припиняється і є перманентним процесом, на якому ґрунтується вся економічна система.
Незалежно від форми емісії грошей цей процес знаходиться під постійним контролем центрального банку і досить жорстко регулюється. Неконтрольована емісія грошей призводить до розбалансування грошового ринку, знецінення національної валюти, зростання інфляції та порушення основних економічних пропорцій. Пряме кредитування дефіциту державного бюджету за рахунок емісія грошей в Україні заборонено з 1996 р. Зміцненню національної грошової одиниці сприяло проведення у вересні 1996 р. грошової реформи та введення в обіг гривні.
(Див. Гроші, Емісійні операції, Центральний банк).