Знижки (discounts) – суми, що поступаються продавцем товару різним покупцям з метою розширення ринку збуту та збільшення обсягів продажу, покриття окремих витрат. Знижки використовуються як метод «торгування» ціни у внутрішній та міжнародній торгівлі. Розмір знижки залежить від характеру угоди, умов поставки та платежу, взаємовідносин з покупцем та від кон’юнктури ринку в момент укладання угоди.
У практиці внутрішньої та міжнародної торгівлі використовується близько 20 видів знижок. Найбільшого поширення набули такі.
Загальна (проста) знижка надається з прейскурантної чи довідкової ціни товару (становить 20–30%, а деяких випадках сягає 40%). Такі знижки широко практикуються під час укладання угод на машини та устаткування.
Особлива (сконто) знижка надається при купівлі товару за розрахунок готівкою. Надається продавцем у тих випадках, коли довідкова ціна передбачає короткостроковий кредит і покупець згоден сплатити товар готівкою (становить 2–3% довідкової ціни або відповідає розміру позичкового відсотка на грошовому ринку).
Знижка за оборот (бонусна) надається постійним покупцям на підставі спеціальної домовленості. У контракті встановлюється шкала знижок залежно від досягнутого обороту протягом певного терміну, а також порядок виплат сум на основі цих знижок (за деякими видами обладнання бонусні знижки сягають 15–20% обороту).
Знижка за кількість або серійність (прогресивна) надається покупцеві за умови регулярної купівлі їм наперед визначеного товару. Серійні замовлення становлять великий інтерес для виробників, т.к. під час виготовлення однотипного товару знижуються витрати виробництва.
Дилерська знижка надається виробниками своїм постійним представникам чи посередникам зі збуту, у т.ч. та закордонним; широко поширена під час продажу автомобілів, тракторів, деяких видів стандартного обладнання (дилерські знижки на автомобілі коливаються в залежності від марки машини та становлять у середньому 15–20% роздрібної ціни).
Спеціальні знижки надаються привілейованим покупцям, у замовлення яких особливо зацікавлені продавці. До цієї категорії належать знижки на пробні партії та замовлення, які мають на меті зацікавити покупця, а також знижки за тривалість відносин, регулярність чи стійкість замовлень, за допомогою яких виробники прагнуть утримати постійну клієнтуру.
Експортні знижки надаються продавцями під час продажу товарів закордонним покупцям понад знижки, які діють покупців внутрішнього ринку. Вони мають на меті підвищити конкурентоспроможність того чи іншого товару на зовнішньому ринку.
Сезонні знижки надаються споживачу за купівлю товару чи послуги поза періодом активного сезону. Вони дозволяють продавцеві підтримувати стабільніший рівень виробництва протягом усього року.
Приховані знижки надаються покупцям у вигляді знижки на фрахт, пільгових кредитів або безвідсоткових кредитів шляхом надання безкоштовних послуг, надання безкоштовних зразків.
Знижки за повернення надаються покупцю в розмірі 25-30% прейскурантної ціни при поверненні ним раніше купленого у цієї фірми товару застарілого зразка (моделі). Застосовуються під час продажу автомобілів, електрообладнання, рухомого складу, стандартного промислового обладнання тощо. Знижки під час продажу уживаного обладнання становлять іноді до 50% і більше початкової ціни товару.
Заліки – інші види знижок із прейскурантної ціни. Наприклад, товарообмінний залік – це зменшення ціни нового товару за умови здавання старого. Такий залік найчастіше застосовують під час продажу автомобілів та деяких товарів тривалого користування. Під заліками стимулювання збуту розуміють виплати чи знижки з ціни винагороди дилерів за участь у програмах реклами та підтримки збуту.
Клубні знижки надаються національними та міжнародними дисконтними клубами своїм членам – «клубні цінові знижки» на послуги та товари. Особливо поширені такі знижки на перевезення, оренду, автомашини, готельні та ресторанні послуги, страхування. У цьому члени клубів отримують клубні карти для безготівкових розрахунків.