Загальний опис моделі «Цикл Демінгу»

Цикл Демінга (цикл PDCA) – плануй (plan), виконуй (do), перевіряй (check study), дій (act) – може бути використаний як метод удосконалення діяльності. Він представляє логічну послідовність чотирьох кроків, спрямованих на постійне покращення та навчання: планування, виконання, перевірки та дій.

За етапом планування («плануй») дій має відбуватися їх виконання («виконуй») відповідно до плану. Після цього треба виміряти та вивчити («перевіряй») отримані результати та покращення, а потім повинні бути вжиті дії («дій») щодо адаптації цілей та/або удосконалень. При подальшому плануванні нових процесів треба враховувати все, що було зроблено до цього (впровадити складову навчання).

Коли слід застосовувати модель «Цикл Демінгу»

Цикл PDCA дозволяє компанії організовано керувати програмами вдосконалення. При першому знайомстві з цією моделлю багато хто розуміє, що насправді вони лише «керують» компанією, але зовсім не керують нею. Ця модель може бути застосована для структурування та впорядкування процесу постійних покращень. Так, процес удосконалення можна образно уявити як укочування колеса нагору (див. мал. нижче). Кожен цикл вирішення проблеми відповідає одному циклу PDCA.

Важливо навчити всіх менеджерів, які будуть залучені до роботи з цим методом удосконалення, правильного використання цього циклу. Застосовуючи цикл PDCA так, щоб це бачили всі зацікавлені особи, можна домогтися того, щоб результати поліпшень і вигоди, що при цьому отримуються, були наочними. У цьому випадку учасники активніше продовжуватимуть реалізовувати проекти вдосконалення. Цей цикл можна застосовувати при вирішенні різних завдань, наприклад для реалізації місії, досягнення цілей, перевірки контрольних точок або навчання персоналу.

Як слід користуватися моделлю PDCA

Якщо ви хочете досягти покращень у конкретній області, кожен крок треба зробити з урахуванням загальної системи.

  1. Плануй

Спочатку сплануйте зміни. Насамперед, проаналізуйте поточну ситуацію та потенційний вплив на неї будь-яких запланованих коригувань. Спрогнозуйте, якими будуть очікувані результати. Як можна виміряти вплив? Коли очікується отримання бажаних результатів? Плануйте включити результати вимірювань у роботу. У плані реалізації призначте на кожну ділянку відповідальних за них людей.

Досвід показує, що корисно отримати відповіді такі питання.

  • Чого ми намагаємося досягти?
  • Як результати цього завдання можна пов’язати із більш загальною метою нашої компанії?
  • На кого вплинуть ці зміни?
  • Де це станеться?
  • Коли це відбудеться?
  • Яка покрокова процедура?
  1. Виконуй

При виконанні плану вам треба робити невеликі підконтрольні кроки, щоб знати напевно, чи пояснюються конкретні покращення (або невдачі) запланованими змінами в діяльності чи ні.

  1. Перевіряй

Перевірте результати. Чи ви досягли того, чого хотіли? Якщо ні, чому?

  1. Дій

Докладіть зусиль, щоб стандартизувати процес, якщо він привів до бажаних для вас результатів, а якщо виникла ситуація, яка не відповідає тому, що замислювалося, при подальших спробах покращити стан справ використовуйте накопичений досвід.

Висновки

Керівництво багатьох компаній не здатне чітко сформулювати свої цілі, види діяльності та бажані результати, не кажучи вже про те, щоб системно та цілеспрямовано керувати своїми діями щодо вдосконалення як за допомогою циклу PDCA, так і без нього. Крім того, застосування на практиці циклу PDCA ефективно тільки при строгому дотриманні послідовності кроків, щоб не було випадків «гасіння пожеж» або реалізації цього циклу в скороченому варіанті: планування, за яким слідує відразу наступне планування. Існує кілька різновидів застосування циклу PDCA на практиці. Наприклад, етап планування може бути розбитий на підетапи: формулювання завдань та цілей та визначення методів досягнення цих цілей. Етап виконання можна поділити на навчання персоналу та реалізацію планів. Цикл PDCA є важливою частиною філософії кайдзен.

Залишити коментар:

Site Footer