Зміст
Хто такий “ведмідь”?
“Ведмідь” (“bear”) – біржовий дилер на фондовому, валютному або товарному ринку, що укладає спекулятивні угоди в розрахунку на подальше зниження цін на об’єкт угоди. Стан кон’юнктури фондового, валютного чи товарного ринку, що характеризується зниженням цін чи очікуванням цього зниження, визначається терміном «ведмежий ринок» (“bear market”).
«Ведмеді» — біржові гравці, які грають зниження цін товарів, курсів цінних паперів, валюти. «Ведмідь» може навіть продавати цінні папери, валюту чи товари, яких він не має. Такі операції звуться коротких продажів або встановлення «ведмежої позиції» (bear position). “Ведмідь” сподівається закрити (або покрити) свою коротку позицію шляхом купівлі цінних паперів, валюти або товарів за нижчими порівняно з тими, за якими він продав, цінами. Різниця між ціною покупки та початковою ціною продажу є прибуток «ведмедя». Узгоджена спроба одного або кількох “ведмедів” змусити ціни падати за рахунок підтримки продажів називається “нальотом ведмедів” (bear raid). Результатом успішного “нальоту ведмедів” є різке падіння цін, яке називають “ведмежим ковзанням” (bear slide). У ситуації, що отримала назву «витіснення ведмедів» (bear squeeze), продавці, знаючи, що хтось має «ведмежу позицію», яку треба закрити, змушують ціни підніматися.
Слово «ведмеді» відображає той факт, що вони «завалюють» ціни вниз, тиснуть на них. Аналогічно тому, як ведмідь навалюється на свою жертву і тисне її до землі, ведмідь-трейдер продає, викликаючи зростання пропозиції та зниження цін.
Порівняй: Бик (bull).
Що являє собою ведмежий ринок?
Ведмежий ринок — це період зниження цін на акції тривалістю не менше двох місяців, що призводить до падіння загальної ринкової вартості акцій. На цьому депресивному ринку основні фондові індекси, такі як S&P 500 та Dow Jones Industrial Average, знижуються як мінімум на 20 відсотків.
Ведмежий ринок – це загальний спад на фондовому ринку протягом певного періоду часу. Він включає перехід від високого оптимізму інвесторів до поширених страхів і песимізму інвесторів. Одним із загальноприйнятих показників ведмежого ринку є зниження цін на 20% або більше протягом як мінімум двомісячного періоду.
Найменше зниження від 10 до 20% вважається корекцією.
Ведмежі ринки закінчуються, коли акції відновлюються, досягаючи нових максимумів. Таким чином, ведмежий ринок ретроспективно оцінюється від недавніх максимумів до найнижчої ціни закриття, а період його відновлення — це найнижча ціна закриття до нових максимумів. Ще один загальноприйнятий критерій закінчення ведмежого ринку – зростання індексів на 20% від мінімуму.
Приклади ведмежих ринків у світовій історії
Ведмежий ринок пішов за крахом Уолл-стріт в 1929 і до липня 1932 «з’їв» 89% (з 386 до 40) ринкової капіталізації промислового індексу Доу-Джонса, ознаменувавши початок Великої депресії. Відновивши майже 50% своїх втрат, з 1937 по 1942 стався більш тривалий ведмежий ринок, на якому ринок знову скоротився вдвічі. Інший довгостроковий ведмежий ринок стався приблизно з 1973 по 1982 рік, спровокувавши енергетичну кризу 1970-х років та високий рівень безробіття на початку 1980-х років.
Ще одним ведмежим ринком став спад фондового ринку у 2002 році. Наступний ведмежий ринок відбувся у період з жовтня 2007 року до березня 2009 року внаслідок фінансової кризи 2007–2008 років. Обвал китайського фондового ринку у 2015 році також був ведмежим. На початку 2020 року в результаті пандемії COVID-19 численні обвали фондових ринків призвели до виникнення ведмежих ринків у всьому світі.
Фази ведмежого ринку
Ведмежі ринки зазвичай проходять чотири фази.
- Перша фаза характеризується високими цінами та позитивними настроями інвесторів. До кінця цієї фази інвестори починають йти з ринків та фіксувати прибуток.
- На другій фазі ціни на акції починають різко падати, торговельна активність і прибуток компаній починають скорочуватися, а економічні показники, які колись були позитивними, починають опускатися нижче за середній. Деякі інвестори починають панікувати, а загальні настрої інвесторів стрімко погіршуються. Це називається капітуляцією.
- Третя фаза характеризується виходом ринку спекулянтів, що призводить до деякому підвищенню цін та обсягів торгів.
- На останній фазі ціни на акції продовжують падати, але повільно. Оскільки низькі ціни та хороші новини знову починають залучати інвесторів, ведмежі ринки переходять у бичачі ринки.
Ключові характеристики ведмежого ринку
Ведмежі ринки часто виникають у результаті економічного спаду – фази скорочення ділового циклу. Негативні новини або події також можуть спричинити зміну курсу акцій.
Основні характеристики ведмежого ринку:
- Інвестори налаштовані песимістично. Вони вирішують продати акції або перестають купувати нові. Це збільшує пропозицію доступних акцій, тим самим знижуючи ціни.
- Вартість акцій знижується. Котируються на біржі підприємства втрачають свою капіталізацію внаслідок падіння ціни акції.
- Настрій інвесторів став негативним. Всі згодні з тим, що ринок перестав зростати і не зростатиме найближчим часом. Інвестори переводять гроші у більш безпечні та стійкі активи, такі як казначейські векселі та облігації інвестиційного рівня.
- Компанії заробляють менше грошей. Споживачі купують менше, інвестори втратили довіру. Корпоративні доходи та прибуток падають або залишаються на колишньому рівні. Це призводить до звільнення співробітників, скорочення виробництва та обмеження досліджень та розробок.
- Економічний стан погіршується. Активи конвертуються у гроші, зростають відсоткові ставки, витрати скорочуються, що веде до дефляції. Ринки, виробництво та витрати завмирають.
- Ринок досяг дна і відбувається розворот. Умови знижуються. Нижчі відсоткові ставки знову стимулюють витрати та запозичення. Коли активність та впевненість повертаються, акції відновлюються, і ринок починає бичаче зростання.