Усне опитування

Усне опитування (verbal questioning) – один з основних методів отримання аудиторських доказів, що включає бесіду практично з усіма співробітниками підприємства, що беруть участь у веденні обліку та складанні звітності.

Усне опитування є процедурою вибіркового контролю. Аудитор, який проводить усне опитування, повинен обов’язково переконатися в тому, що господарські операції, що становлять основу звітності, не суперечать закону, правильно оформлені та коректно відображені у бухгалтерському обліку.

Як правило, усне опитування проводиться на початковій стадії перевірки, коли аудитор знайомиться з підприємством, що перевіряється, оцінює обсяг аудиторської перевірки та ступінь складності робіт, щоб скласти відповідну програму аудиту. Для складання програми перевірки аудитор повинен отримати від керівництва організації список працівників бухгалтерії, а також економічної та планової служб (прізвища, імена, по батькові, перелік напрямків, розділів, ділянок, рахунків бухгалтерського обліку, журналів-ордерів та іншого, які займається цим співробітником).

План і перелік питань, що ставляться працівникам, не можуть бути однаковими, вони залежать насамперед від розділу бухгалтерського або оперативного обліку, який закріплений за опитуваним. Для проведення усного опитування попередньо готують анкети опитування з різних проблем (наприклад, оцінки обліку руху матеріалів, станом документообігу тощо), у яких аудитори відзначають відповіді опитаних осіб.

Вибір прийому усного опитування залежить від того, наскільки у конкретній ситуації потрібна надійніша, ніж зазвичай, інформація, а також від доступності альтернативних доказів (наприклад, альтернативного балансу).

Усне опитування часто використовується при оцінці внутрішнього контролю в організації, зокрема для оцінки відповідності нормативного та фактичного розподілу повноважень та відповідальності, дотримання встановленого порядку оформлення документів.

Залишити коментар:

Site Footer