Цільові фінансові фонди

Цільові фінансові фонди (purpose-orinted financial funds) – спеціальні фонди фінансових ресурсів, що формуються для цілеспрямованого їх використання у майбутньому періоді. У складі цих фондів виділяють амортизаційний фонд, дивідендний фонд та ін. Порядок формування та використання коштів цих фондів регулюється статутом та іншими установчими документами організації.

Цільові фінансові фонди можуть формуватися для подальшого цільового витрачання накопичених фінансових ресурсів. До них відносяться:

  • амортизаційний фонд;
  • фонд виробничого розвитку;
  • фонд соціальної сфери (соціальний розвиток);
  • інші цільові фонди (наприклад, у торгівлі – фонд уцінки товарів).

Цільові фінансові фонди – складова частина фінансової системи, форма розподілу та використання національного доходу держави на певні соціальні та економічні цілі. У назві фонду зазвичай вказується його призначення.

Цільові фінансові фонди – це особлива форма освіти, розподілу та використання коштів цільового призначення для забезпечення фінансування конкретних заходів держави, муніципальних утворень та різних відомств. Основними серед них є цільові бюджетні та позабюджетні фонди, цільові фонди Уряду, а також галузеві (відомчі) фонди.

Ключові особливості цільових фінансових фондів:

  1. автономність від бюджету;
  2. суворо цільова спрямованість та відносна вузькість витрат, що дозволяє забезпечити більш високу керованість та забезпечити ефективний контроль;
  3. наявність причинно-наслідкового зв’язку між розміром ресурсів, що залучаються до фонду, та станом тієї сфери, для фінансування якої він створюється (наприклад, потреба у будівництві та утриманні автомобільних доріг багато в чому залежить від кількості експлуатованого автомобільного транспорту: чим більше автомобілів – тим більше платежі за транспортного податку – тим більший розмір Дорожнього фонду);
  4. встановлення прямої чи непрямої матеріальної зацікавленості платників здійснювати платежі до фондів своєчасно та в повному обсязі (так, розмір майбутньої пенсії громадянина залежить від обсягу накопиченої суми у Пенсійному фонді за трудовий період – це значною мірою стимулює людей сумлінно здійснювати платежі до фонду).

Залишити коментар:

Site Footer