Трансфер-агент (transfer agent) – юридична або фізична особа, яка надає власникам (правовласникам) цінних паперів послуги з реєстрації їхніх прав на цінні папери. Ці послуги включають:
- допомогу у оформленні всіх необхідних для перереєстрації цінних паперів документів;
- поїздку або до компанії, яка веде реєстр (див. Система ведення реєстру власників іменних цінних паперів), або безпосередньо до емітенту (коли в нього кількість власників цінних паперів – акціонерів – менше 50 і він веде реєстр самостійно);
- здачу документів на перереєстрацію прав власності;
- вручення сторонам угоди підсумкових документів, зокрема. виписок з реєстру про стан їх рахунків, у яких ведеться облік цінних паперів (лицьовий рахунок).
Діяльність трансфер-агента здійснюється виключно у рамках угоди з утримувачем реєстру у межах встановлених ним обмежень. При цьому укладання договору з трансфер-агентами не звільняє власника реєстру від відповідальності за діяльність. Більше того, реєстратор зобов’язаний відшкодувати збитки, заподіяні внаслідок невиконання чи неналежного виконання трансфер-агентом своїх функцій.
У договорі між власником реєстру та трансфер-агентом в обов’язковому порядку повинні бути такі умови: час прийому документів на проведення операцій у реєстрі — не менше чотирьох годин кожен робочий день, а також зобов’язання трансфер-агента дотримуватися правил ведення реєстру, встановлених реєстроутримувачем.
Функції трансфер-агента:
- прийом від зареєстрованих осіб та їх уповноважених представників документів на здійснення операцій у реєстрі;
- передача реєстратору оригіналів документів на здійснення операцій у реєстрі;
- передача зареєстрованим особам та їх уповноваженим представникам сертифікатів цінних паперів та (або) виписок з реєстру, отриманих від реєстратора;
- здійснення перевірки достовірності підпису на розпорядженнях.
Трансфер-агент може виконувати всі ці функції або частина з них. Реєстратор та трансфер-агент зобов’язані надавати зацікавленим особам інформацію про функції, що виконуються трансфер-агентом відповідно до укладеного договору.
Реєстратор, який уклав договір із трансфер-агентом, не звільняється від відповідальності за ведення та зберігання реєстру.
Реєстратор зобов’язаний відшкодувати збитки, заподіяні внаслідок невиконання чи неналежного виконання трансфер-агентом своїх функцій у порядку, передбаченому законодавством.
Наявність такого посередника на ринках цінних паперів, що розвиваються, пов’язана з:
- віддаленістю акціонерів від своїх реєстрів;
- нерозвиненістю інфраструктури ринку цінних паперів;
- наявністю великої кількості акціонерів, які мають незначними за вартістю пакетами цінних паперів (виручка від продажу такого пакета паперів була б меншою за витрати на перереєстрацію прав власності, що позбавляє самостійні операції з цінними паперами економічного сенсу).
Функції трансфер-агента може виконувати реєстратор або сам емітент.
Діяльність трансфер-агентів не ліцензується, тобто. вони мають бути професійними учасниками ринку цінних бумаг. Хоча, як правило, цю роль виконують фінансові інституції чи банки.