Транспортна продукція

Транспортна продукція – Показник, що характеризує обсяг перевезень (відправлень) вантажів, пасажирів, пошти та багажу. Транспортна продукція має натуральну, умовно-натуральну та вартісну форми. Продукція вантажного транспорту в натуральному вираженні вимірюється в нетто тонно-кілометрах, пасажирського – у пасажиро-кілометрах (пасажирообіг), трубопровідного – в тонно-кілометрах перекачаної нафти (нафтопродуктів) та в кубічних метрах перекачаного газу.

Умовно-натуральний показник обсягу транспортної продукції обчислюється у наведених тонно-кілометрах шляхом підсумовування нетто тонно-кілометрів перевезених вантажів та пасажиро-кілометрів.

Вартісний показник на всіх видах транспорту визначається як обсяг реалізованої продукції, що виражається сумою одержаних доходів (виручки) від усіх видів перевезень та надання додаткових послуг за встановленими транспортними тарифами.

Чинники зростання показника транспортної продукції:

  • підвищення продуктивність праці;
  • розширення видів транспортних послуг;
  • використання якісніше рухомого складу;
  • покращення якості доріг державного та місцевого значення;
  • підвищення ефективності управління;
  • збільшення швидкості руху транспорту;
  • оптимізація рівня транспортних тарифів;
  • вміле використання пільгових тарифів, особливо перевезення вантажів соціального значення, і навіть перевезення пасажирів;
  • облік місцевих умов під час затвердження транспортних тарифів.

Транспорт здійснює перевезення вантажів народного господарства із сфери виробництва у сферу споживання. Продукт лише тоді можна вважати готовим, коли його доставлено споживачеві. Здійснюючи переміщення продуктів, транспорт забезпечує їх доставку до місць призначення і уможливлює фактичне їх використання. Це об’єктивно потрібний процес, завдяки якому відбувається реалізація споживчої вартості. Через війну виробничого процесу, тобто. процесу перевезень, що не створюється нового продукту. На відміну з інших галузей матеріального виробництва продукція транспорту немає самостійно поза виробничого процесу.

Особливістю транспорту є те, що його продукція – це переміщення вантажів та пасажирів – той корисний ефект, який створюється транспортом. У промисловості чи сільському господарстві процеси виробництва продукту, його реалізації та споживання розділені у просторі, тобто. спочатку продукт виробляють, потім його реалізують та споживають. На транспорті ці процеси злиті воєдино і збігаються у часі.

Транспортна продукція – це переміщення людей та натурально-речових продуктів у часі та просторі без зміни фізичних та хімічних властивостей продуктів. Транспорт необхідний здійснення перевезень як усередині підприємств, і між підприємствами, районами, містами тощо.

Транспортна продукція виникає і споживається у процесі перевезень, тому немає необхідності створення запасу транспортної продукції. Ця важлива особливість транспортної продукції визначає необхідність мати резерви наявності рухомого складу з метою безперебійного задоволення потреб народного господарства у перевезеннях вантажів та пасажирів. Ця основна риса продукції транспорту від продукції інших галузей матеріального виробництва. Транспорт не створює нового продукту, тому його витрати виробництва готового продукту немає такого важливого елемента як сировину – це друга відмінна риса продукції транспорту від продукції інших галузей матеріального виробництва.

Залишити коментар:

Site Footer