Система внутрішнього контролю

Система внутрішнього контролю (internal audit) – сукупність організаційної структури, методик та процедур, прийнятих керівниками економічного суб’єкта як засоби для забезпечення ефективного ведення господарської діяльності.

Система внутрішнього контролю включає організовані всередині економічного суб’єкта нагляд та перевірку:

  • дотримання вимог законодавства;
  • точності та повноти охоплення документами фактів господарського життя;
  • своєчасності становлення достовірної бухгалтерської звітності;
  • заходів щодо запобігання помилкам та спотворенням;
  • виконання наказів та розпоряджень;
  • забезпечення безпеки майна організації.

Система внутрішнього контролю являє собою процес, організований та здійснюваний представниками власника, керівництвом, а також іншими співробітниками підприємства, для того щоб забезпечити достатню впевненість у досягненні цілей з погляду надійності фінансової (бухгалтерської) звітності, ефективності та результативності господарських операцій та відповідності діяльності підприємства нормативно -Правовим актам. Це означає, що організація системи внутрішнього контролю та її функціонування спрямовані на усунення будь-яких ризиків господарської діяльності, що загрожують досягненню будь-якої з цих цілей.

Система внутрішнього контролю поділяється на три блоки:

  1. внутрішньовідомчий фінансовий контроль;
  2. внутрішній контроль фірми (підприємства);
  3. діяльність ревізійних комісій (ревізій).

Система внутрішнього контролю підприємства – політика підприємства та всі пов’язані з нею процедури, спрямовані на виявлення, виправлення та запобігання суттєвим помилкам та спотворення інформації, які можуть з’явитися в бухгалтерській звітності. Процедури контролю на підприємстві визначаються компетентністю керівників, менеджерів, спеціалістів та працівників підприємства, поділом функціональних обов’язків, контролем доступу до активів, документів, періодичним порівнянням облікових даних. Ці три складові системи внутрішнього контролю у взаємозв’язку мають забезпечувати точність, повноту та захист облікових записів, своєчасну підготовку достовірної бухгалтерської та фінансової звітності.

Активні заходи щодо зміцнення системи внутрішнього контролю вживають у фінансово-кредитних організаціях, насамперед у комерційних банках. Спеціальні підрозділи внутрішнього контролю здійснюють планомірний контроль за дотриманням встановлених регламентів роботи, розробляють плани взаємних перевірок кооперуючих та взаємопов’язаних підрозділів та обговорення результатів їхньої діяльності.

Відповідно до міжнародної практики, що склалася, до системи внутрішнього контролю включають три складові: належну систему бухгалтерського обліку, контрольне середовище та окремі засоби контролю.

Важливе завдання керівників організацій умовах ринкової економіки — створення контрольного середовища, тобто таких методів роботи, у яких здійснюється постійний взаємний контроль на основних ділянках роботи. Це реалізується через організацію та управління документообігом, поєднання єдиноначальності та колегіального керівництва та чітке визначення повноважень та відповідальності кожного співробітника, колективне обговорення прийнятих рішень.

Оцінка системи внутрішнього контролю – самостійний об’єкт аудиторської перевірки.

Залишити коментар:

Site Footer