Система ризиків та їх класифікація

Особливості прояву ризику практично

1. Ризик супроводжує всі процеси, що йдуть у компанії, незалежно від того, чи є вони активними чи пасивними.

2. Ризик немає поза діяльності, поза процесів, які у компанії. Тут відкривається особливий бік ризику – його приналежність будь-якої діяльності. Інакше кажучи, якщо підприємство планує реалізувати проект, воно піддається інвестиційним, ринковим ризикам; якщо ж не здійснює жодних дій, воно знову ж таки несе ризики – ризик недоотриманого прибутку, ті ж ринкові ризики тощо. Це закладено вже у визначенні поняття «підприємство».

При здійсненні своєї діяльності підприємство ставить певні цілі – отримати такі доходи, витратити стільки-то і т.д. Отже, воно планує свою діяльність. Але, вибираючи ту чи іншу стратегію розвитку, підприємство може втратити кошти, тобто. отримати суму меншу, ніж запланована, але також вона може отримати суму, яка більша за заданий рівень. Це пояснюється невизначеністю ситуації, де знаходиться підприємство. В умовах невизначеності керівництву доводиться приймати рішення, ймовірність успішної реалізації яких (а значить, і отримання доходів у повному обсязі) залежить від багатьох факторів, що впливають на підприємство всередині та ззовні. У цій ситуації проявляється поняття ризику.

3. Кожна компанія має власний рівень ризику. Бухгалтерська модель виходить із того, що «один ризик підходить усім». Однак кожна компанія при отриманні доходу фактично стикається з різними видами ризику та має власний рівень отримання доходу.

4. Відношення інвестора до рівня прибутковості та ступеня ризику залежить від його віку. Молодші інвестори схильні йти на більший ризик заради вищої прибутковості в майбутньому.

5. Як будь-яка економічна категорія, ризики виражають свою сутність у функціях. Загальноприйнятими вважаються дві функції ризиків: регулююча та захисна.
Регулююча функція ризиків має негативний та позитивний аспекти. Негативний у тому, що прийняття та реалізація рішень із необгрунтованим ризиком ведуть до волюнтаризму, крайнім проявом якого є авантюризм. Цей різновид ризику об’єктивно містить значну ймовірність неможливості досягнення мети при реалізації рішення. Дія негативного аспекту регулюючої функції ризику виступає як дестабілізуючий фактор у господарській практиці.

Позитивний аспект цієї функції ризику грає роль своєрідного каталізатора після ухвалення економічних рішень. Практично він проявляється у діяльності інноваційних банків, інвестиційних фондів, особливо венчурних (ризикових) фірм класичного західного типу.

Захисна функція ризику також має два аспекти: історико-генетичний та соціально-правовий. Перший об’єктивно пов’язані з тим, що з страхування ризиків окремі індивідууми і господарські організації змушені створювати засоби захисту від негативних явищ, стихійних лих тощо. у формі страхових (резервних) фондів, фондів ризику, фінансових резервів підприємств.

Другий полягає у необхідності забезпечення права на господарський ризик та закріплення його у законодавчому порядку як категорії правомірності економічного ризику. Така категорія права передбачена у господарському законодавстві більшості розвинених країн і регламентує економічні гарантії, які у разі неуспіху виключають покарання працівника, який пішов на обгрунтований ризик. У вітчизняному законодавстві поняття правомірності економічного ризику та необхідні в цьому випадку гарантії поки що відсутні, що стримує застосування обґрунтованих ризикових рішень у господарській практиці, а також розмиває межі відповідальності за наслідки рішень, прийнятих внаслідок безгосподарності та некомпетентності керівників.

6. Аналіз фактору ризику має суб’єктивний характер: оцінювачі, впевнені у майбутньому зростанні компанії, визначать її поточну вартість вище порівняно з аналітиком, що становить песимістичний прогноз.

Як правило, ризик сприймається як можливість втрати (в рамках класичного трактування), хоча, у сучасному уявленні, будь-яке можливе відхилення (+/-) від прогнозованої величини є відображенням ризику. Іншими словами, чим ширше розкид очікуваних майбутніх доходів навколо їх прогнозної оцінки, тим ризикованіші інвестиції. Часто відмінності в оцінках ризиків ведуть до багатьох висновків про вартість підприємства.

Поточна вартість компанії, діяльність якої пов’язана з високим ризиком, нижча за поточну вартість аналогічної компанії, що функціонує в умовах меншого ризику.

7. Чим вище оцінка інвестором рівня ризику, тим більшу ставку доходу він очікує (див. Ризик-дохідність). Більшість замовлень на оцінку пов’язані з аналізом закритих компаній, власники яких диверсифікують свої акції так само, як і власники відкритих компаній. Тому в оцінці підприємства закритого типу оцінювач поруч із аналізом систематичного ризику має враховувати чинники несистематичного ризику. До них відносяться галузеві ризики та ризики інвестування у конкретну компанію.

8. В даний час практично всі сектори економіки створюють передумови для благополучного розвитку виробничої сфери, але враховуючи все ще присутню нестабільність економіки на світовому рівні, ймовірність присутності макроекономічних факторів ризиків очевидна. Внаслідок цього необхідно провести їх аналіз та систематизувати засоби їх відображення та обліку в теорії оцінки та оцінки бізнесу зокрема.

Класифікація ризиків

Проблема обліку ризику можна вирішити за умови, що оцінювач правильно визначився з класифікацією ризиків . Класифікація ризиків та факторів ризику є необхідною для подальшого аналізу, що проводиться оцінювачем. Проблема формування принципів класифікації ризиків є досить складною. Це вже підтверджується тим, що саме поняття «класифікація ризиків» виникло одночасно з появою поняття «ризик».

Класифікація ризиків дозволяє глибше зрозуміти їхню економічну сутність, розробити та застосувати необхідні методи аналізу, організувати систему управління ризиками.

Класифікація ризиків означає систематизацію безлічі ризиків на підставі ознак та критеріїв, що дозволяють об’єднати підмножини ризиків у більш загальні поняття. Питаннями пошуку оптимальних критеріїв теоретики займаються й досі.

Класифікація ризиків Дж. Кейнса

Вперше класифікація ризиків представлена ​​у працях Дж. Кейнса. На його думку, вартість товару повинна включати величину витрат, пов’язаних із підвищеним зносом обладнання, змінами ринкової кон’юнктури та цін, а також з руйнуваннями внаслідок аварій та катастроф, які він називав витратами ризику, необхідними для компенсації відхилень фактичного виторгу товару від очікуваної величини. Він підійшов до цього питання з боку суб’єкта, який здійснює інвестиційну діяльність, виділивши три основні види ризиків.

Підприємницький ризик – невизначеність одержання очікуваного доходу від вкладення коштів. Цей вид ризику виникає лише тоді, коли в оборот спрямовуються власні гроші та підприємець сумнівається, чи вдасться йому справді отримати ту вигоду, на яку він розраховує.

Ризик «позикодавця» – ризик неповернення кредиту, що включає юридичний ризик (ухилення від повернення кредиту) та кредитний ризик (недостатність забезпечення). Він зустрічається там, де практикуються кредитні операції, і пов’язані з сумнівом в обгрунтованості наданої довіри у разі навмисного банкрутства чи спроб боржника ухилитися виконання своїх зобов’язань. Сумнів може викликати також достатність забезпечення позички у разі мимовільного банкрутства позичальника, коли розрахунки отримання передбачуваного доходу не виправдовуються.

Ризик зміни цінності грошової одиниці – ймовірність втрати коштів у результаті зміни курсу національної грошової одиниці (ринковий ризик чи ризик інфляції). Він пов’язаний з можливим зменшенням цінності грошової одиниці і дозволяє зробити висновок про те, що грошова позика завжди менш надійна, ніж реальне майно. Крім того, інфляція негативно відбивається на інвестуванні коштів (особливо у довгостроковій перспективі) і ставить боржників у привілейоване становище порівняно з кредиторами.

Кейнс зазначав, що ці ризики тісно переплетені. Так, позичальник, беручи участь у ризиковому проекті, прагне отримати якомога більшу різницю між відсотком за кредитом та нормою рентабельності; кредитор же, враховуючи високий ризик, також прагне максимізувати різницю між чистою нормою відсотка і своєю процентною ставкою. Через війну ризики «накладаються» друг на друга, що завжди помічають інвестори.

На даний момент практично в кожній книзі, присвяченій питанням ризику, наводиться якийсь із варіантів класифікації ризиків. У більшості випадків обрані критерії не дозволяють охопити безліч ризиків, проте основні види ризиків в економічній літературі представлені. Виходячи з цього, досить частими є спроби класифікувати підмножини ризиків, які входять у ці загальні поняття.

Так, переважна більшість зарубіжних авторів за Кейнсом виділяють такі ризики: операційний ризик (Operational risk), ринковий ризик (Market risk), кредитний ризик (Credit risk).

Подібного підходу дотримуються провідні західні банки, спеціалісти Базельського комітету, розробники систем аналізу, виміру та управління ризиками, а також вітчизняні фахівці.

До цих базових ризиків додають ще кілька варіантів, що зустрічаються в тій чи іншій послідовності: діловий ризик (Business risk), ризик ліквідності (Liquidity risk), юридичний ризик (Legalrisk), ризик, пов’язаний із регулюючими органами (Regulatory risk).

Останні чотири ризики фігурують не в усіх технологіях. Так, ризик, пов’язаний із регулюючими органами, актуальний для банківських організацій, тому він частіше зустрічається у сферах, пов’язаних із банківською діяльністю. Ризик ліквідності деякі автори включають у поняття ринкових ризиків.

Класифікація за суб’єктами, видами та проявами ризику

Юридична або фізична особа, яка перебуває в ситуації ризику та усвідомлює це, називається суб’єктом ризику . Зазвичай виділяють три суб’єкти підприємницьких ризиків:

  1. виробничі підприємства;
  2. фізичні особи (окремі індивідууми, одержувачі доходу);
  3. інші суб’єкти (організації невиробничої сфери діяльності, включаючи урядові органи).

Видом ризику називається угруповання ситуацій, близьких за усвідомленням ризику та поведінкою в ризикових ситуаціях. У сучасній економічній літературі відзначаються суттєві розбіжності щодо кількості видів ризику. У деяких класифікаціях наводиться до 10–13 різних видів лише підприємницьких ризиків.

При всій різноманітності підходів до класифікації ризиків можна виділити кілька основних його видів:

  • операційні (техніко-виробничі);
  • фінансові (виникають у сфері відносин ринкових суб’єктів із банками та іншими фінансовими інститутами);
  • інвестиційні (та інноваційні);
  • ринкові (ризики ліквідності, товарні – для підприємств-виробників виявляються головним чином ризиках відсутності попиту товар);
  • комплексні (основним проявом яких є ризик інфляції).

Тією чи іншою мірою ці ризики присутні у діяльності всіх суб’єктів господарювання. Ця вище базова класифікація доповнюється приватними класифікаціями, що ґрунтуються на специфіці діяльності суб’єктів господарювання.

Під проявом підприємницького ризику розуміється поєднання окремого суб’єкта із окремим видом ризику. Прояв ризику є вужчим поняттям, оскільки з одному й тому виду ризику може бути кілька проявів, конкретизирующих його. Крім того, по тому самому виду ризику для різних суб’єктів існуватимуть різні прояви підприємницьких ризиків.

Як зазначалося, проблемою ризиків та його класифікації економісти займаються давно. Проте досі чітко розробленої класифікації ризиків немає. Наявні класифікації критикуються за змішання класифікаційних ознак і неповний характер перерахувань, що спричиняє труднощі формалізованого опису варіантів їхнього обліку при моделюванні фінансових потоків. Часто представлені класифікації не відповідають вимогам системності (зокрема, незалежності) конкретних класифікаційних ознак, у яких ризики взаємозалежні і взаємообумовлені, а сукупність відмітних ознак немає властивістю повноти. Системи критеріїв, що усталені і задовольняють зазначеним властивостям, що дозволяють однозначно класифікувати всі ризики, немає з низки причин: через специфіку діяльності суб’єктів господарювання,

Існуючі підходи до класифікації в більшості випадків обумовлені цілями та завданнями класифікації. Але іноді, навіть коли є однакові класифікаційні ознаки, пропонуються різні, часом суперечливі критерії віднесення ризиків до тієї чи іншої групи. У таких випадках аналітику слід керуватися здоровим глуздом та власним розумінням проблеми. За деякими джерелами, налічується понад 40 різних критеріїв ризику та понад 220 видів ризиків. Очевидно, все це унеможливлює побудову єдиної вичерпної класифікації за принципом «дерева» чи графа.

Зведена класифікація ризиків

Нижче наведено зведену таблицю класифікацій ризиків , значною мірою розширену як за кількістю класифікаційних ознак, так і за видовими перерахуваннями ризиків, яка дозволить досить докладно описати сукупність ризиків, пов’язаних з тим чи іншим об’єктом дослідження. У процесі аналізу конкретного інвестиційного проекту класифікаційні ознаки можуть бути розширені та конкретизовані відповідно до цілей та завдань дослідження.

Класифікаційна ознака Види ризику відповідно до класифікації
щодо суб’єктів
  • глобальні , планетарні , коли суб’єктом є все людство (планета) в цілому
  • національні , країнові , регіональні , коли суб’єктом є нації, країни, окремі регіони
  • ризики тих чи інших груп чи структур , наприклад урядові органи, соціальні групи, окремі індивіди
  • ризики економічних , політичних , соціальних та інших систем
  • ризики різних галузей господарства
  • ризики суб’єктів господарювання
  • ризики окремих об’єктів (підприємств чи проектів)
  • ризики видів діяльності
  •  інші
За ступенем збитків
  • часткові – заплановані показники, дії, результати виконано частково, але без втрат
  • допустимі – заплановані показники, дії, результати не виконані, по ні втрат
  • критичні – заплановані показники, дії, результати не виконані, є певні втрати, але збережено цілісність
  • катастрофічні – невиконання запланованого результату тягне за собою руйнування суб’єкта (суспільства в цілому, регіону, країни, соціальної групи, індивіда, галузі, проекту, підприємства, напрямки діяльності та ін.)
За сферами прояву, за природою ризику
  • політичні, пов’язані із зміною політичного курсу країни (зокрема, військово-політичні)
  • економічні, пов’язані зі зміною економічних факторів ( маркетингові, валютні, інвестиційні, фінансові, ризик дефолту та ін.)
  • нормативно-законодавчі, пов’язані зі зміною законодавства та нормативної бази ( юридичні, договірні);
  • банківські ( кредитний, ринковий, або ризик інфляції, ліквідності, операційний та ін.)
За сферами прояву, за природою ризику
  • виробничі та технічні (техніко-технологічні, будівельні, транспортні та ін.)
  • соціальні, пов’язані з соціальними складнощами (наприклад, ризик страйків та ін.)
  • екологічні ( природні), пов’язані з екологічними катастрофами та лихами (наприклад, ризик форс-мажорних обставин, зокрема, ризик повені, ризик аварії на АЕС тощо)
  • інформаційні
За ступенем зв’язку коливань прибутковості активів із коливаннями прибутковості фінансових ресурсів (ринкового портфеля інвестицій)
  • несистематичний ризик ( внутрішній ), властивий конкретному суб’єкту господарювання, що залежить від його стану і визначається його конкретною специфікою (пов’язаний з управлінським обліком та фінансовим плануванням)
  • систематичний ризик (зовнішній), пов’язані з мінливістю ринкової кон’юнктури, ризик, який залежить від суб’єкта і регульований ним. Визначається зовнішніми обставинами та однаковий для однотипних суб’єктів. Систематичні ризики поділяються на ризики:
    1. непередбачуваними заходами регулювання у сферах законодавства, ціноутворення, нормативів, ринкових кон’юнктур;
    2. природними катастрофами та лихами ( ризики форс-мажорних обставин непереборної сили);
    3. політичними змінами;
    4. злочинами
За типом діяльності підприємства, що виділяється в обліку та оцінці бізнесу
  • операційні
  • інвестиційні (ризик вкладень, селективний, тимчасовий, законодавчих змін, кредитний, ліквідності та ін.)
  • фінансові (ціновий, процентний, кредитний, валютний (обмінний курс), ліквідності, платоспроможності, операційний, інфляційний, ризик дефолту)
За стадіями (фазами) життєвого циклу об’єкта
  • ризики фази створення, розробки
  • ризики фази розвитку, зростання
  • ризики стадії зрілості
  • ризики стадії занепаду
За часом виникнення
  • ретроспективні
  • поточні
  • перспективні
По можливості зниження ризику (при диверсифікації портфеля інвестицій)
  • диверсифіковані
  • недиверсифіковані (наприклад, систематичний ризик не може бути диверсифікований)
По масштабу
  • глобальні
  • країнові
  • регіональні
  • галузеві
  • корпоративні (фірмові ), проектні
По відношенню до середовища організації
  • зовнішні ( екзогенні , макроекономічні)
  • внутрішні ( ендогенні , мікроекономічні)
По можливості управління (і зниження)
  • керовані
  • некеровані
По можливості страхування
  • страхувані
  • нестраховані
За характером зміни
  • статичні (зумовлені можливістю втрат реальних активів внаслідок нанесення шкоди власності та втрат доходу через недієздатність організації)
  • динамічні (пов’язані із виникненням непередбачених змін основного капіталу внаслідок прийняття управлінських рішень, а також ринкових чи політичних обставин)
По ринках
  • ринку нерухомості
  • ринку цінних паперів
  • ринку інвестицій
  • будівельні та ін.
За характером розподілу ймовірностей
  • дискретні – передбачає наявність кінцевої кількості можливих результатів, кожен з яких має свою ймовірність настання (сума всіх ймовірностей дорівнює одиниці)
  • безперервні – результат може прийняти будь-яке значення у певному інтервалі
За ймовірністю реалізації ризику
  • однорідні – ризики, що мають приблизно однакову ймовірність реалізації (настання шкоди) та розміру можливої ​​шкоди
  • неоднорідні – мають різну ймовірність реалізації та можливого розміру збитків
За характером концепції ризику, за наслідками
  • спекулятивні – мають на увазі можливість отримання як негативного, так і позитивного результату
  • чисті – мають на увазі отримання лише нульового чи негативного результату

Щоб приватна класифікація набула властивості системності, можна, відштовхуючись від набору вищевказаних критеріїв, побудувати ряд корисних приватних класифікацій ризиків, виділивши, наприклад, трійку ознак:

  1. за джерелами виникнення (зовнішнім та внутрішнім);
  2.  сфер прояву;
  3. типів господарську діяльність підприємства.

Більше того, для цілей адекватного (без перепусток і повторів) обліку ризиків спробуємо розглянути ці три класифікації у логічному взаємозв’язку (як систему), сформувавши тим самим якийсь алгоритм дослідження ризиків (притаманних будь-якому бізнесу чи проекту), який слідуватиме аналітик/оцінювач на певному етапі процесу оцінки.

Основним є розподіл ризиків на дві категорії по відношенню до джерела виникнення – зовнішні та внутрішні (перша класифікаційна ознака). Потім зовнішні (макроекономічні) ризики з урахуванням ознаки масштабності досліджуються за сферою прояву (друга ознака): виділяються політичні, економічні та соціально-демографічні ризики та фактори, що їх породжують на кожному з цих рівнів. У свою чергу, внутрішні (мікроекономічні) ризики поділяються за типами господарської діяльності (третя ознака), до яких належать операційна, фінансова та інвестиційна діяльність, що виділяються для детального дослідження. Таким чином, даним алгоритмом будуть охоплені практично всі основні ризики, що впливають та визначають умови як функціонування підприємства, так і реалізації інвестиційного проекту,

При всьому різноманітті ризиків можна виділити ключові види ризиків :

  • Актуарний ризик
  • Аудиторський ризик
  • Базовий ризик
  • Банківські ризики
  • Валютний ризик
  • Військовий ризик
  • Депозитний ризик
  • Допустимий ризик
  • Інвестиційний ризик
  • Інноваційний ризик
  • Інфляційний ризик
  • Виключені ризики
  • Катастрофічний ризик
  • Катастрофічний фінансовий ризик
  • Комерційний ризик
  • Кредитний ризик
  • Кредитний ризик у банку
  • Кредитний ризик: визначення, сутність та управління
  • Макроекономічний ризик
  • Моральний ризик
  • Податковий ризик
  • Несистематичний (специфічний) ризик
  • Вогневий ризик
  • Операційно-технологічний ризик
  • Операційний ризик
  • Політичний ризик
  • Портфельний ризик
  • Підприємницький ризик
  • Виробничий ризик
  • Відсотковий ризик
  • Розрахунковий ризик
  • Ризик дострокового погашення
  • Ризик зміни процентної ставки
  • Ризик концентрації
  • Ризик ліквідності у банку
  • Ризик ліквідності інвестицій
  • Ризик перекредитування
  • Ризик прибутку
  • Ризик репутації
  • Ризик випадкової загибелі майна
  • Ризики банківської діяльності
  • Ризики у міжнародних фінансових та валютно-кредитних відносинах
  • Ризики у процесі нагляду на консолідованій основі
  • Ризики кредитування
  • Ризики щодо активних операцій банку
  • Ризики щодо позабалансових операцій та інші ризики банку
  • Ризики з пасивних операцій
  • Ризики з цінних паперів
  • Ринковий ризик
  • Систематичний ризик
  • Системний ризик
  • Соціальний ризик
  • Країновий ризик
  • Стратегічний ризик
  • Страховий ризик
  • Технічний ризик
  • Товарний ризик
  • Трансферний ризик
  • Фінансові ризики
  • Фінансовий ризик
  • Функціональні ризики
  • Ціновий ризик
  • Юридичний ризик
  • Екологічний ризик

Інвестиційний ризик

Традиційно у зарубіжній економічній літературі найбільш складною та актуальною вважається проблема оптимального варіанта інвестування коштів. Підприємець у разі стикається з різними видами невизначеностей. У сумарному вигляді вони утворюють критичну невизначеність, за якої і виникає елемент інвестиційного ризику. Тоді перед підприємцем постає складне завдання – визначити рівень ризику за рівнем допустимості, враховуючи кон’юнктуру ринку та інші фактори.

Зважаючи на специфіку оцінки, що визначається позицією оцінювача в його дослідженні (якби він займав позицію інвестора), інвестиційні ризики, які в силу цієї специфіки включають значну частину вищевказаних ризиків і сутність яких виражається в можливості втрати капіталу, що інвестується, або очікуваного доходу, займають найважливіше місце в аналізі, що проводиться оцінювачем.

Зупинимося докладніше найважливішому ознакі поділу інвестиційних ризиків – за джерелом виникнення, відповідно до яким ризики діляться на систематичні (макроекономічні) і несистематичні (мікроекономічні) .

Систематичні ризики визначаються зовнішніми обставинами, не залежать від суб’єкта і зазвичай не регулюються ним. До них належать такі три.

  • Політичний ризик , який, як правило, пов’язаний із наслідками зміни політичної ситуації в країні. До політичних ризиків відносять можливість політичних потрясінь, неясність та непередбачуваність
    економічної політики держави, можливість несприятливих змін у законодавстві, геополітичні ризики, соціально-демографічні ризики та ін.
  • Економічний ризикможе бути викликаний можливістю значних несприятливих змін у економічній сфері країни. Основними чинниками економічного ризику, що враховуються також і іноземними інвесторами за бажання працювати у певній країні, є масштаби економіки, реальні темпи економічного зростання, ставки оподаткування, рівень інфляції, зовнішній борг, платіжний баланс, ставка рефінансування, дохід на душу населення та ін. Очевидно, що ці ризики є тісно корельованими і мають розглядатися у взаємозв’язку. Реалізацію та відображення такого взаємозв’язку пропонує поняття ризику країни. Розглянутий в аспекті ознаки масштабу ризиків (країновий на глобальному (світовому) рівні або країновий (як внутрішній)), ризик країни передбачає різні значення для нерезидента або резидента конкретної країни відповідно.
  • Ризик форс-мажорних обставин визначає небезпеку впливу на хід реалізації проекту природних катаклізмів (землетрусів, повеней, посух тощо).

Систематичні ризики неможливо знайти усунуто з допомогою диверсифікації у межах національної економіки.

Несистематичні ризики притаманні конкретному суб’єкту, залежить від його стану і визначаються його специфікою. Цими ризиками можна й треба керувати. Зупинимося на найважливіших із урахуванням ознаки – за сферами прояви і природі ризику.

Діловий ризик – ризик, який визначається галузевою специфікою компанії, що здійснює проект, або самого проекту.

Ризик фінансування – ризик відсутності необхідних коштів на момент здійснення проекту, а також ризик зміни умов кредитування чи прямого інвестування.

Технічний ризик – ризик, спричинений помилками у проектуванні, недоліками обраної технології, браком кваліфікованої робочої сили, зривом термінів робіт, підвищенням цін на сировину, енергію та комплектуючі тощо.

Маркетинговий ризик – ризик низького рівня дослідження ринку.

Ризик “слабкого” управління – ризик неефективного менеджменту.

Ризик ліквідності – ризик здатності швидко продати активи без істотної втрати в ціні (виникає за необхідності продажу об’єкта інвестування).

Очевидно, що перераховані вище ризики взаємопов’язані, зміни в одному з них викликають зміни в іншому, що впливає на результати проектної діяльності. Усе це зумовлює необхідність і важливість обліку та аналізу ризиків.

Залишити коментар:

Site Footer