SWOT-аналіз

Успіх будь-якої компанії на ринку є результатом грамотно складеної стратегії, за допомогою якої визначається ніша ринку, асортименти продукції, цільова аудиторія та інші фактори. Але як переконатися, що стратегія є правильною і компанія рухається в потрібному напрямку? Для цього використовується неймовірно простий, але в той же час досить сильний інструмент, який допоможе вам розробити свою бізнес-стратегію, будь то створення стартапу або управління компанією, що вже функціонує, — SWOT-аналіз.

Що таке SWOT-аналіз?

SWOT-аналіз – Це процедура, що використовується для оцінки конкурентоспроможності компанії та розробки стратегічного планування. У процесі SWOT-аналізу здійснюється визначення сильних та слабких сторін, можливостей та загроз, а також оцінюються внутрішні та зовнішні фактори, поточний та майбутній потенціал компанії чи проекту.

SWOT – це акронім, що складається з наступних компонентів:

  • Strengths – сильні сторони;
  • Weaknesses – слабкі сторони;
  • Opportunities – можливості;
  • Threats – погрози.

Сильні та слабкі сторони є внутрішніми для вашої компанії – фактори, які ви можете контролювати та які можете змінити. Наприклад, персонал компанії, використовувані фінансові ресурси, організація процесу виробництва, ефективність виробництва, інновації тощо.

Можливості та загрози є зовнішніми — те, що відбувається поза вашою компанією, на ширшому ринку. Ви можете використовувати можливості та захищатись від загроз, але не можете їх змінити. Прикладами є дії конкурентів, ціни на сировину та матеріали, макроекономічна ситуація в країні, купівельні тенденції, зміни законодавства тощо.

SWOT-аналіз поєднує ваші сильні та слабкі сторони, можливості та загрози у впорядкований список і зазвичай відображається у вигляді простої таблиці розміром «два на два».

SWOT-аналіз
Матриця SWOT-аналізу

Після проведення SWOT-аналізу ви будете озброєні надійною стратегією для визначення пріоритетів роботи, яку вам необхідно зробити для розвитку вашого бізнесу.

Може бути вам здається, що ви вже знаєте все, що вам потрібно зробити, щоб досягти успіху, але SWOT-аналіз змусить вас глянути на свій бізнес по-новому, з іншого ракурсу. Ви розгляньте свої сильні та слабкі сторони, а також те, як ви зможете використовувати їх, щоб скористатися можливостями та загрозами, що існують на вашому ринку.

Хто має здійснювати SWOT-аналіз?

Для ефективного здійснення SWOT-аналізу в цей процес мають бути залучені засновники та ТОП-менеджери компанії. Це не те завдання, яке можна делегувати іншим.

Але керівництво компанії не має виконувати цю роботу самостійно. Для досягнення найкращих результатів вам необхідно зібрати групу людей, що представляють різні напрямки діяльності компанії: від продажу та обслуговування клієнтів до маркетингу та розробки продуктів. Кожен із них має бути залучений до процесу SWOT-аналізу.

Інноваційні компанії навіть виходять за рамки своєї організації та обробляють відгуки клієнтів, щоб врахувати їх у процесі проведення SWOT-аналізу.

Якщо ви починаєте бізнес або ведете бізнес самостійно, то ви все одно можете провести SWOT-аналіз. Підключайте до цього процесу ваших друзів та знайомих, які прямо чи опосередковано пов’язані зі специфікою вашого бізнесу. SWOT-аналіз має бути всебічним та враховувати різні точки зору.

Чинні підприємства можуть використовувати SWOT-аналіз для оцінки своєї поточної ситуації та визначення стратегії на перспективу. Але слід враховувати, що внутрішнє та зовнішнє середовище постійно змінюються, тому проводити SWOT-аналіз необхідно з регулярною періодичністю та своєчасно вносити корективи у стратегію.

Для стартапів SWOT-аналіз є частиною процесу бізнес-планування. Він не лише допоможе сформувати стратегію, але й надалі сприятиме оцінці того, наскільки компанія рухається у правильному напрямку до досягнення запланованих цілей.

Як провести SWOT-аналіз?

Для проведення SWOT-аналізу не обов’язково витрачати цілий робочий день – достатньо приділити цьому процесу кілька годин. Як зазначалося вище, для ефективного аналізу вам необхідно сформувати команду зі спеціалістів різних профілів, що дозволить отримати різні точки зору, які матимуть вирішальне значення для успішного проведення SWOT-аналізу.

Певною мірою проведення SWOT-аналізу схоже на мозковий штурм. Як варіант, можна попросити кожного учасника процесу самостійно викласти (записати) власні ідеї, не беручи участь у дискусії коїться з іншими учасниками. Це запобігатиме груповому мисленню і гарантує, що всі думки будуть враховані.

Далі, всі сформульовані ідеї систематизуються і відбиваються на подальше обговорення. Якщо в процесі обговорення виникають нові ідеї, то вони додаються до списку.

Як тільки всі ідеї будуть систематизовані, настає час їхньої оцінки. Можна проголосувати або попросити кожного учасника проранжувати кожну ідею, після чого підбити підсумки.

На основі результатів голосування ви повинні сформувати пріоритетний список ідей. Безумовно, список є предметом обговорення та дебатів, і хтось повинен мати право вирішального голосу. Зазвичай це CEO, але він може делегувати таке право іншій особі, яка відповідає за бізнес-стратегію.

Під час проведення SWOT-аналізу необхідно ретельно визначити сферу кожного SWOT-аналізу, зрозуміти різницю між його елементами, бути об’єктивним і використовувати різнобічну вхідну інформацію, уникати просторових і двозначних заяв.

Метою SWOT-аналізу не є з’ясування всіх сильних та слабких сторін, це надто складно та не сприяє досягненню ефективності. Компанія повинна зосередитися на тих, які можуть стати ключовими факторами успіху або провалу, занадто широкий перелік нівелює те, що є найважливішим.

SWOT-аналіз повинен проводитись за участю всіх ключових спеціалістів цієї організації. Це дозволить чітко ідентифікувати сильні та слабкі сторони компанії.

Якщо SWOT-аналіз проводиться у формі мозкового штурму, то якість аналізу можна підвищити, якщо залучити до його проведення осіб, які не належать до цієї організації. Такі особи можуть виступити неупередженими арбітрами, які можуть оцінити пропозиції, а також, ставлячи особливі питання, спровокувати організацію до переосмислення своїх положень і дій.

Під час проведення SWOT-аналізу, особливо аналізу можливостей та загроз, мають використовуватися результати раніше проведених маркетингових досліджень.

Елементи SWOT-аналізу

Під час проведення SWOT-аналізу необхідно коректно сформулювати список питань, що допоможе розкрити суть кожного елемента.

Strengths (сильні сторони)

Сильні сторони це внутрішні, позитивні атрибути вашої компанії. Це ті речі, які перебувають під вашим контролем.

Приклади питань виявлення сильних сторін:

  • У чому наша основна конкурентна перевага?
  • За якими параметрами ми перевершуємо конкурентів?
  • Якими унікальними ресурсами ми маємо?
  • У чому перевага наших працівників?
  • Чому клієнти лояльні до нашого бренду?
  • Яка у нас унікальна торгова пропозиція?
  • Які активи ми маємо?
  • Як ми можемо збільшити рентабельність?

Weaknesses (слабкі сторони)

Слабкі сторони – це негативні фактори, які пригнічують ваші сильні сторони. Це речі, які ви повинні поліпшити, щоб бути конкурентоспроможним.

Приклади питань виявлення слабких сторін:

  • У чому ми поступаємось нашим конкурентам?
  • Чим незадоволені наші клієнти?
  • Нестачу яких ресурсів ми маємо?
  • На що нарікають наші співробітники?
  • Які вади мають наші продукти?
  • Які фактори заважають зробити продукт кращим?
  • Які внутрішні процеси можна покращити?
  • Які сфери діяльності компанії потребують покращення?

Opportunities (можливості)

Можливості – це зовнішні фактори у вашому бізнес-середовищі, які можуть сприяти вашому успіху.

Питання виявлення можливостей підприємства:

  • Чи може нинішня політична та економічна ситуація сприятиме зростанню бізнесу?
  • Які зовнішні ресурси можна залучити до прискорення розвитку?
  • Як поточні ринкові тенденції можуть піти на користь?
  • Можливості мають постійний чи тимчасовий характер?
  • Чи зможе лібералізація валютного регулювання збільшити обсяги нашої зовнішньоекономічної діяльності?

Threats (загрози)

Загрози – це зовнішні фактори, які ви не можете контролювати. Бажано розробити план дій у разі непередбачених обставин, якщо вони відбудуться.

Приклади питань визначення загроз:

  • Які нові учасники ринку є потенційно небезпечними для нас?
  • Як політична та економічна ситуація може погіршити позиції нашої компанії?
  • Наскільки нові продукти та технології конкурентів можуть бути привабливішими для користувачів?
  • Чи можуть ринкові тенденції негативно вплинути на наш бізнес?

Переваги та недоліки SWOT-аналізу

Переваги SWOT-аналізу:

  1. Це універсальний метод, який застосовується у найрізноманітніших сферах економіки та управління. Його можна адаптувати до об’єкта дослідження будь-якого рівня (продукт, компанія, регіон, країна тощо).
  2. Це гнучкий метод із вільним вибором аналізованих елементів залежно від поставлених цілей (наприклад, можна аналізувати місто лише з погляду туризму чи лише з погляду роботи транспорту тощо).
  3. Може використовуватися як оперативної оцінки, так стратегічного планування на тривалий період.
  4. Використання методу, як правило, не потребує спеціальних знань та наявності вузькопрофільної освіти.

Недоліки SWOT-аналізу:

  1. SWOT-аналіз показує лише загальні фактори. Конкретні заходи для досягнення поставленої мети треба розробляти окремо.
  2. Найчастіше при SWOT-аналізі відбувається лише перерахування факторів без виявлення основних та другорядних, без детального аналізу взаємозв’язків між ними.
  3. Аналіз дає більш статичну картинку, ніж бачення розвитку на динаміці.
  4. Результати SWOT-аналізу, як правило, представлені у вигляді якісного опису, тоді як для оцінки ситуації часто потрібні кількісні параметри.
  5. SWOT-аналіз є досить суб’єктивним та надзвичайно залежить від позиції та знань того, хто його проводить.
  6. Для якісного SWOT-аналізу необхідно залучення великих масивів інформації з різних сфер, що вимагає значних зусиль і витрат.

Залишити коментар:

Site Footer