Страховий випадок (insurance event) — передбачена договором страхування або законом подія, у разі настання якої страховик зобов’язаний виплатити страхове відшкодування (або страхове забезпечення) страхувальнику, застрахованій особі, вигодонабувачу або іншим третім особам.
Страховий випадок — подія, що сталася, на відміну від страхового ризику, що характеризує можливу подію. За більшістю видів майнового страхування страховим випадком вважається будь-яке пошкодження, знецінення чи втрата матеріальних цінностей внаслідок передбачених умовами страхування обставин (стихійного лиха, пожежі, аварії, крадіжки тощо). Іноді страховим випадком вважається лише таке пошкодження (знецінення) майна, у якому шкода перевищила певний рівень. Так, зі страхування сільськогосподарських культур страховим випадком визнається зниження фактичного врожаю в поточному році внаслідок стихійного лиха порівняно із середнім урожаєм із 1 га за попередні роки.
Аналогічним є поняття страхового випадку, коли договором страхування передбачається страхова франшиза:
- якщо страхові збитки не перевищили розмір франшизи, відшкодування не підлягає виплаті;
- якщо ж страховий збиток перевищив величину франшизи, він відшкодовується у повному чи неповному обсязі.
Відповідальність страховика лише повну загибель може передбачатися також із страхування судів, вантажів та іншого майна, якщо це зумовлено обраними страхувальником умовами страхування. Одночасна загибель або пошкодження застрахованого майна на території, охопленій одним стихійним лихом, розглядається як страховий випадок.
У особистому страхуванні залежно з його видів страховим випадком вважається дожитие застрахованим до обумовленого договором терміну, хвороба, смерть, нещасний випадок, що спричинив у себе травму, втрату здоров’я тощо.
У страхуванні відповідальності страховий випадок — заподіяння страхувальником з його вини будь-якої шкоди (шкоди), яку він має відшкодувати відповідно до законодавства:
- при наїзді автомашини на пішохода, будь-яку будову чи інший об’єкт;
- при неправильно проведеній хірургічній операції, яка спричинила непрацездатність людини;
- при помилках у проектуванні чи будівництві будинку, що стали причиною його руйнації, тощо.
При страховому випадку з майном страхова виплата провадиться у вигляді страхового відшкодування, при страховому випадку з особистістю страхувальника або третьої особи – у вигляді страхової суми. При настанні страхового випадку страхувальник зобов’язаний вжити заходів для порятунку та збереження застрахованого майна, ставлячись до нього так, начебто воно не було застраховане. Страховик зобов’язаний відшкодувати страхувальнику його витрати на запобігання та зменшення збитку від страхових випадків, що визначаються аварійним комісаром чи агентами, наприклад, «Ллойда», сюрвейєрської фірми, страхового агентства, тобто. юридичними чи фізичними особами, що спеціалізуються на огляді аварійного имущества.