Срібло (Silver) – хімічний елемент, дорогоцінний метал, що є біржовим товаром. Як правило, позначається символом Agякий походить від латинського слова argentum. У біржових зведеннях також може зустрічатися англійське слово silverщо означає срібло.
Реальне застосування срібло знаходить у таких галузях:
- електроніки. Срібло має виняткову електропровідність, тому його часто використовують при виготовленні контактів, наприклад в реле або багатошарових конденсаторах;
- Світлина. Наприкінці ХХ століття понад 30% виробленого срібла використовувалося у фотографічних процесах. Однак у зв’язку з переходом на цифрові технології ця частка скорочується;
- оптика. Попри те що, що у сучасних дзеркалах використовується алюміній, срібло досі знаходить застосування оптичних системах високого класу, т.к. має виняткове світловідбиття;
- Мікрохвильові печі. Срібло відбиває як світло, а й електромагнітні хвилі. Тому хвилеводи НВЧ також мають срібне покриття;
- хімічна промисловість. Срібло часто використовується тут як каталізатор;
- медицини. Іони срібла надають токсичну дію на ряд бактерій та вірусів. Цим зумовлено його використання у медичній техніці і навіть у фармацевтичних препаратах.
Крім того, срібло застосовується у ювелірній промисловості. Приблизно 20% виробленого металу йде виготовлення прикрас, посуду преміум-класу тощо. Близько 4% срібла витрачається на монети та нагороди.
Загальний промисловий попит на срібло у світі оцінюється приблизно 18 тис. тонн на рік.
Найчастіше воно видобувається із руди, але зустрічаються і самородки. Максимальний за розміром і вагою срібний самородок було знайдено у 1477 році на руднику «Святий Георгій» за 40-45 км від міста Фрайберг. Відповідно до ряду джерел, його розмір становив 1х1х2 метри, а вага – 22 тонни.
На сьогоднішній день розвідані світові запаси срібла оцінюються у 570 тис. тонн. На рік видобувається понад 20 тис. тонн. Лідирують тут такі країни, як Перу, Мексика, Китай, Чилі, Австралія, Польща, США, Канада.
Унікальні властивості срібла та його відносна рідкість сприяли тому, щоб цей метал використовувався як предмет заощадження та інвестування. Срібло є біржовим товаром: воно торгується на London Metal Exchange (LME, Лондонська біржа металів) та New York Stock Exchange (NYSE, Нью-Йоркська фондова біржа). Крім срібла з негайним постачанням, існують ф’ючерсні контракти. Ціни вказуються у тройських унціях. На осінь 2016 року срібло коштувало в межах 17-18 доларів за унцію, а восени 2020 року – 25 доларів за унцію.
Ряд вітчизняних банків пропонують послуги з інвестування коштів у дорогоцінні метали, у т.ч. у срібло. Для здійснення таких операцій із законодавства банкам потрібна особлива ліцензія.