Спред

Що таке спред?

Спред (вимовляється: «спред»; від англ. spread «розкид») — різниця між найкращими цінами заявок на продаж (ask) і на покупку (bid) в один і той самий момент часу на будь-який актив (акцію, товар, валюту) , ф’ючерс, опціон).

Спред попиту та пропозиції — це різниця між максимальною ціною, яку покупець цінного паперу чи іншого активу готовий заплатити, та найнижчою ціною, за якою продавець готовий продати такий актив. Взагалі кажуть, що чим ліквідніший актив, тим менше спред між ціною купівлі та ціною продажу. Наприклад, валюта, яка вважається найбільш ліквідним активом, має надзвичайно низький спред між ціною купівлі та продажу.

Словом спред також називають:

  • різницю цін двох різних подібних товарів, що торгуються на відкритих ринках (наприклад, різницю цін на нафту різних сортів);
  • синтетичний похідний фінансовий інструмент, що складається, як правило, з двох відкритих позицій, що мають протилежну спрямованість та/або різні базові активи та/або різні терміни виконання;
  • різницю рівнів прибутковості різні фінансові інструменти.

В економічній літературі термін спред має такі основні значення:

  1. різниця між ціною, одержаною емітентам за випущені цінні папери, та ціною, сплаченою інвестором за ці цінні папери; дорівнює сумі продажної знижки та комісії за управління та розміщення;
  2. різниця між курсом покупця та курсом продавця;
  3. одночасна купівля та продаж ф’ючерсних контрактів на той самий товар з різними термінами поставки;
  4. одночасна купівля та продаж ф’ючерсних контрактів із невзаємопов’язаними товарами з метою зниження сплачуваних податків – податковий спред;
  5. одночасна купівля та продаж опціонів одного типу за різними базовими цінами або з різним періодом закінчення терміну;
  6. розмах коливань цін

Для цінних паперів з фіксованим доходом спред – різниця у доходах за цінними паперами одного класу з різними термінами погашення чи різних класів, але з одним терміном погашення.

У валютних операціях спред – різниця між обмінними курсами валют.

Для ринку акцій спред – різниця між верхньою та нижньою цінами на конкретну акцію.

При розміщенні цінних паперів спред – різниця між сумою надходжень, отриманою емітентом, та сумою, виплаченою інвесторами (її отримує андеррайтер в оплату послуг з організації продажу).

На основі обліку спреду будуються стратегії хеджування та спекуляції.

Що означає спред?

Спред Bid-Ask (bid-ask spread) зазвичай є різницю між ціною попиту (купівлі) та ціною пропозиції (продажу) будь-якого активу. Ціна продажу – це ціна, за якої продавець готовий продати, а ціна покупки – це ціна, за якої покупець готовий купити. Коли ці дві ціни збігаються над ринком, тобто коли покупець і продавець погоджуються ціни, запропоновані одне одним, відбувається угода купівлі-продажу.

Ці ціни визначаються двома ринковими силами — попитом і пропозицією, і розрив між цими двома силами якраз і визначає різницю між цінами купівлі та продажу. Чим більший розрив, тим більший спред.

Спред попиту та пропозиції може бути виражений як у абсолютному, і у відносному вираженні. Коли ринок високоліквідний, значення спреду може бути дуже маленькими, але коли ринок неліквідний чи менш ліквідний, може бути досить великими.

Спред – це один із показників ліквідності ринку. На високоліквідному ринку спред на актив буде мінімальним, а обсяг торгів буде відносно високим (велика кількість покупців та продавців конкурують між собою). На неліквідних ринках спред може бути дуже високим це свого роду «премія за ліквідність», т.к. знадобиться набагато більше часу для здійснення операції купівлі-продажу.

Основні види спредів

Ф’ючерсний спред – клас спекулятивних стратегій у біржовий торгівлі ф’ючерсними контрактами, що у одночасної купівлі та продажу ф’ючерсних контрактів. Застосовують такі види:

  • тимчасовий спред – одночасне укладання біржових угод для купівлю та продаж ф’ючерсних контрактів однією і той самий актив, але з різними термінами поставки (виконання);
  • міжтоварний спред – одночасна купівля та продаж ф’ючерсних контрактів на різні, але взаємопов’язані активи (товари, цінні папери);
  • межрыночный спред – одночасна купівля і продаж ф’ючерсних контрактів однією і той самий актив (на взаємозалежні активи) різних біржових ринках (ф’ючерсних біржах, фондових біржах); одночасна купівля та продаж активу на ф’ючерсному та готівковому ринках;
  • податковий спред – одночасна купівля та продаж ф’ючерсних контрактів на різні, невзаємопов’язані активи з метою зменшення оподаткування.

Опціонний спред – клас опціонних стратегій, що перебувають у одночасної купівлі та продажу опціонів (розрізняються за датою закінчення та ціною виконання) одного й того ж виду (кол або пут) на той самий актив. Застосовують такі види:

  • горизонтальний або календарний спред (опціони з однією ціною виконання, але різними датами закінчення);
  • вертикальний спред (опціони з однією датою закінчення, але різними цінами виконання);
  • діагональний спред (опціони з різними датами закінчення та цінами виконання) (див. також Стелаж, Стренгл).

Відсотковий спред – використання різниці між відсотковими ставками активів та пасивів, що приносять дохід у формі відсотка. Процентний спред — різниця між середньозваженою ставкою доходності відсоткових активів банку та середньозваженою ставкою витратності його відсоткових зобов’язань. Відсотковий спред свідчить про реальну здатність банку до управління відсотковими ставками за своїми інструментами.

Як розрахувати спред?

Як випливає з визначення спред – це різниця між ціною пропозиції та попиту, тому його можна розрахувати за такою формулою:

Спред = Цена предложения - Цена спроса

Наприклад, якщо найближча ціна продажу акції становить $101, а найближча ціна купівлі цієї акції дорівнює $100, то спред становитиме $1.

Але спред можна також розрахувати і як відносної величини. І тому розраховують такі типи спредів.

Котований спред

Найпростіший тип спреду між попитом і пропозицією – це спред, що котується. Цей спред береться безпосередньо з котирувань, тобто опублікованих цін. Використовуючи котирування, цей спред є різницею між найнижчою ціною пропозиції (найнижчою ціною, за якою хтось буде продавати) і найвищою ціною попиту (найвищою ціною, за якою хтось купуватиме). Цей спред часто виражається у відсотках від середньої ціни, тобто середнього значення між найнижчою та найвищою ціною. Спред, що котується, розраховується за формулою:

Котируемый спред = (Цена предложения - Цена спроса) ÷ Средняя цена × 100%

наприклад,

Котируемый спред = (101 - 100) ÷ 100,5 × 100% ≈ 0,995%

Ефективний спред

Котировані спреди часто перевищують спреди, які зрештою оплачують трейдери внаслідок «пом’якшення ціни», тобто. коли дилер пропонує кращу ціну, ніж виставлені котирування, – так звана «торгівля всередині спреду». Ефективні спреди враховують цю проблему з використанням торгових цін і зазвичай визначаються за такою формулою:

Эффективный спред = 2 × | Цена сделки - Средняя цена | ÷ Средняя цена × 100%

Ефективний спред виміряти складніше, ніж спред, що котирується, оскільки необхідно зіставляти реальні угоди з котируваннями і враховувати затримки у звітності. Більше того, визначення ефективного спреду включає припущення, що угоди вищі за середню ціну є покупками, а угоди нижчі від середньої ціни — продажами.

(Див. Ажио, Маржа).

Залишити коментар:

Site Footer