Солідарна відповідальність

Солідарна відповідальність (joint and several liability) можлива у зобов’язанні з множинністю осіб, коли на стороні боржника є кілька учасників. Солідарна відповідальність – один із видів цивільно-правової відповідальності боржників. Солідарна відповідальність виникає за неподільності предмета зобов’язання, спільному заподіянні шкоди тощо. і є спільну відповідальність групи осіб, які взяли він зобов’язання.

Відповідно до Цивільного кодексу солідарна відповідальність виникає, якщо вона передбачена договором або встановлена ​​законом, зокрема за неподільності предмета зобов’язання. Обов’язки кількох боржників за зобов’язанням, пов’язаним із підприємницькою діяльністю, є солідарними, якщо законом, іншими правовими актами чи умовами зобов’язання не передбачено інше. Крім цього Цивільний кодекс передбачає солідарну відповідальність:

  • для учасників повного товариства за його зобов’язаннями;
  • для учасників товариства із додатковою відповідальністю;
  • для поручителя та боржника за договором поруки;
  • для засновників акціонерного товариства за зобов’язаннями, що виникли до реєстрації товариства;
  • для акціонерів, які не повністю оплатили акції, за зобов’язаннями акціонерного товариства;
  • для новостворених юридичних осіб, коли при реорганізації розділовий баланс не дає змоги визначити правонаступника;
  • для осіб, які спільно завдали шкоди потерпілому, та в ряді інших випадків.

При солідарної відповідальності боржників кредитор вправі вимагати виконання зобов’язання як від усіх боржників разом, і від будь-якого окремо, причому як повністю, і у частині долга. Кредитор, який не отримав повного задоволення від одного з солідарних боржників, має право вимагати недоотримане від інших солідарних боржників. Останні залишаються зобов’язаними доти, доки зобов’язання нічого очікувати виконано повністю.

Порядок надання вимог до боржників залежить від кредитора. Виконання зобов’язання однією з боржників при солідарної відповідальності повністю звільняє інших боржників від виконання зобов’язання кредитору. І тут боржник, який виконав солідарну відповідальність, має право регресного (зворотного) вимоги до інших боржників у рівних частках з відрахуванням частки, падаючої нею самого. При цьому відповідальність решти боржників буде не солідарною, а частковою. Якщо один із співвласників не сплатить належну з нього частку (наприклад, внаслідок банкрутства), вона розподіляється між усіма співучасниками, включаючи і того, хто виконав солідарну відповідальність. Викладені правила застосовуються і під час припинення солідарного зобов’язання заліком зустрічної вимоги одного з боржників.

Залишити коментар:

Site Footer