Шість сигм

Загальний опис моделі «Шість сигм»

Назва “шість сигм” (6 sigma) запозичено із термінології статистики. Сигма – це математичний символ, що використовується для позначення середньоквадратичного відхилення. “Шість сигм” – це такий рівень ефективності процесу, при якому на мільйон можливостей або операцій припадає не більше 3,4 дефекту.

Такого рівня можна досягти за рахунок скорочення змін у процесі та здійснення контролю за ним. Щоб вийти на такий рівень якості, треба покращити процеси. Проте поліпшення процесів і підвищення якості продукції власними силами є кінцевими цілями цього підходу. Такою метою є покращення фінансових результатів.

Вперше модель шести сигм стали застосовувати у компанії Motorola. Щоб впоратися з жорсткою конкуренцією з боку японських компаній, керівництво Motorola у 1987 р. почало приділяти підвищену увагу якості своєї продукції. Інженери компанії дійшли висновку, що колишня норма числа дефектів із розрахунку 1000 одиниць товару перестала бути допустимою. Вони вирішили вимірювати цей параметр із розрахунку на 1 мільйон одиниць. Потім цей підхід був удосконалений у компаніях Allied Signal та General Electric. Завдяки такій моделі ці компанії досягли великих успіхів, тому що заощадили мільярди доларів і при цьому підвищили ступінь задоволення запитів своїх споживачів. В даний час проекти категорії «шість сигм» реалізуються не лише у виробничій сфері, а й у сфері послуг.

Шість сигм
Шість сигм

Прихильники моделі шести сигм стверджують, що наполегливе прагнення зниження варіативності обов’язково призведе до усунення проблем, пов’язаних з процесом і бізнесом. Використовуючи набір статистичних інструментів, щоб розібратися в ступені варіативності процесу, менеджери можуть прогнозувати очікувані результати, які будуть отримані на виході цього процесу. Якщо цей результат їх не влаштовує, можна вдатися до інших статистичних інструментів, щоб глибше вивчити окремі елементи, що впливають на цей процес.

Коли слід застосовувати модель “Шість сигм”

Модель шести сигм застосовується для покращення показників ефективності діяльності компанії за рахунок виявлення та усунення дефектів. Проект категорії «шість сигм» допомагає досягти більш високих фінансових результатів, що стає можливим завдяки підвищенню якості продукції та надійності процесу. Кожен такий проект має бути орієнтований на вищі фінансові показники та зниження витрат. Філософія шести сигм будується на припущенні, що топ-менеджери не повинні дозволяти розпочинати проект, якщо економія від його реалізації становитиме менше 175 000 дол.

Шість сигм – це метод, який здійснюється за принципом “згори вниз”, тому менеджерам треба доводити мету кожного проекту до персоналу. Працівники ведуть проекти до закінчення, дотримуючись чіткої послідовності дій. За участю у проекті категорії шести сигм співробітники грають такі ролі:

  • «чемпіона» у складі топ-менеджерів. Це головний виконавчий директор або інший старший керівник, який входить до управлінської команди, який дуже добре розуміється на сутності таких проектів;
  • майстри «чорний пояс». У цій якості виступає запрошений зовнішній консультант, який готує «чорні пояси» та допомагає при реалізації проектів категорії «шість сигм»;
  • «чорного пояса». Так називають лідерів проектів, які здійснюють загальне керівництво під час виконання проектів цього роду;
  • «зеленого пояса». Це лідери проектів, яким доручено частину проекту та які займаються її реалізацією;
  • члена проектної команди. Кожен «зелений пояс» отримує своє підпорядкування проектну команду. Її члени, співробітники компанії, проходять спочатку відповідну підготовку із застосування інструментів моделі шести сигм.

Будь-який проект категорії «шість сигм» у кожній компанії є унікальним. Проте можна сформулювати ряд загальних рекомендацій, дотримуючись яких можна з більшою ймовірністю досягти успіху при реалізації таких проектів. Це:

  • гарне розуміння сутності статистичних інструментів та прийомів;
  • виділення достатніх ресурсів на етапі формулювання проекту;
  • виділення достатніх ресурсів на етапі реалізації проекту;
  • ефективний менеджмент, лідерство та необхідний рівень залученості керівників та менеджерів;
  • здійснення необхідних перетворень корпоративної культури на початок реалізації проекту;
  • наявність ефективно працюючої схеми комунікацій;
  • належна підготовка членів команд, які займатимуться реалізацією проекту;
  • наявність «чорних поясів», які можуть у разі потреби надати потрібну підтримку.

Як слід користуватися моделлю «Шість сигм»

Модель шести сигм включає п’ять кроків: визначення, вимірювання, аналіз, поліпшення та контроль (ця послідовність називається DMAIC – за першими буквами англійських дієслів, еквівалентних за змістом наведеним вище іменником російською мовою (у тому ж порядку): define, measure, analyse, improve і control).

  1. Визначення. Насамперед це стосується вибору процесів, які треба покращити, та завдання цілей щодо покращення (SMART).
  2. Вимірювання. Після завершення етапу визначення відбувається збір даних, які потрібні для оцінки поточних показників процесу, щоб їх можна було порівняти з майбутніми результатами.
  3. Аналіз. На цьому кроці аналізується різниця між поточним станом справ, пов’язаним з досліджуваним процесом, та бажаним станом.
  4. Поліпшення. За підсумками результатів аналізу здійснюється оптимізація процесів.
  5. Контроль. Поліпшені процеси мають контролюватись.

Висновки

До складу моделі шести сигм входять як “жорсткі” прийоми, так і “м’які”. До «жорстких» відносяться структурований підхід до вирішення проблем, інструменти стратегічного контролю процесів (застосовувані відповідно до методології DMAIC) та прийоми управління проектом. До «м’яких» включені управління персоналом, підтримка креативності та мотивація домагатися досконалості.

У проектах категорії «шість сигм» активно вдаються до бенчмаркінгу. Важливі характеристики продукту, клієнта, внутрішнього процесу та виробничої системи порівнюються з продуктами та процесами, що випускаються та застосовуються конкурентами. Такий підхід особливо корисний для фінансово орієнтованого менеджменту, оскільки зіставлення лише на рівні процесів допомагає скористатися прийомами моделі шести сигм.

Для проектів цієї категорії, звичайно, важлива наявність бачення та ентузіазму, але насамперед успіх їх реалізації визначається добре розробленою системою професійної підготовки, що отримується підтримкою та дотриманням послідовності дій у ході виконання.

Залишити коментар:

Site Footer