Селенг (seleng) – господарська операція, що представляє собою передачу суб’єктами підприємницької діяльності (юридичними та фізичними особами) прав щодо використання та розпорядження їх майном за певну плату. Як таке майно виступають зазвичай:
- невиробничі основні фонди (виробничі види є предметом лізингу);
- окремі види матеріалів, що використовуються у виробничій діяльності підприємств;
- кошти громадян;
- продукти інтелектуальної власності тощо.
Селенг – особлива грошово-майнова операція, яка полягає в передачі селенг-фірмі за певну плату своїх прав на користування та розпорядження майном (головним чином грошовим) з безумовним його поверненням на першу вимогу. Власник залишається власником переданого майна, і селенг-компанія має на його першу вимогу повернути майно.
Селенгова компанія може залучати майно фізичних та юридичних осіб – земельні ділянки, підприємства, будівлі, споруди, обладнання, гроші. Підприємствам цей механізм дозволяє більш раціонально управляти своїм майновим комплексом, віддаючи обладнання, що не використовується, торгові, складські площі в розпорядження селенг-компанії або, навпаки, користуватися її послугами при виникненні тимчасової потреби в тих чи інших об’єктах.
Селенг є однією із форм залучення інвестиційних ресурсів.
За формою фінансування селенговая діяльність подібна до банківської діяльності. Вона може здійснюватись будь-якими торгово-промисловими підприємствами як супутня операція. Проте економічно доцільно створювати селенг-компанію.
Громадяни у найм здають, переважно, гроші. Різниця між позиковими грошима (кредит) та грошима, взятими в найм, така:
- За кредиту відбувається зміна прав власності. За селенгу власник грошей, зданих в оренду, не втрачає свого права на них.
- Коли суб’єкт господарювання, який отримав гроші від селенг-компанії, збанкрутує, то за законом про банкрутство з його власності спочатку повертається істинним власником все те, що йому не належить (у тому числі і гроші, передані в оренду), інше майно продається на аукціоні та ділиться між кредиторами.
Практика показує, що використання селенгу вигідно за гнучкої системи господарювання. Селенг є ефективним інструментом фінансування різних сфер підприємництва за умов ризику. У сучасних умовах для розвитку селенгу відкриваються добрі перспективи. До них можна віднести:
- скорочення обсягів ліквідних коштів унаслідок постійно виникаючих труднощів на грошовому ринку;
- загострення конкуренції, що потребує оптимізації вкладення капіталу;
- зменшення прибутку суб’єктів господарювання, що обмежує їх можливість вкласти достатню суму коштів у розвиток нової технології та розширення виробництва.
Селенг загострює конкурентну боротьбу грошовому ринку, що сприяє зниженню ціни послуг, наприклад, відсотків за кредит. Селенг – це реальний механізм залучення грошей населення у виробничу сферу зокрема, а також в економіку країни загалом.