Ризик дострокового погашення (Prepayment Risk) — ризик зниження прибутковості інвестицій або недоотримання доходу від кредиту внаслідок того, що частину або всю інвестовану суму або виданий кредит буде оплачено до встановленого терміну.
Ризик дострокового погашення — ризик утримувача облігацій, який у тому, що його облігації може бути достроково погашено. Власник облігацій повинен врахувати умову права емітента достроково погасити облігації (call provision) у договорі (indenture) про емісію облігацій, де зазначена можлива дата дострокового погашення (call date). Основний ризик дострокового погашення облігації у тому, що інвестор зможе замінити погашені облігації на облігації тієї ж якості, які б йому таку ж дохідність. Падіння відсоткових ставок від нормального на момент емісії рівня та можливість рефінансувати заборгованість за нижчою ставкою можуть бути причинами, що змушують емітента достроково погашати облігації.
Отже, ризик дострокового погашення у тому, деякі емітенти залишають у себе право погашення цінних паперів досі настання їх терміну погашення. Як правило, дострокове погашення відбувається після зниження ринкових ставок, коли емітент може випустити нові цінні папери за нижчими процентними ставками.
Тому інвестор, у портфелі якого є цінні папери з правом дострокового погашення, наштовхується на ризик втрати доходів. Цей ризик обумовлений необхідністю реінвестувати достроково повернені кошти за нижчими відсотковими ставками, що склалися на ринку на поточний момент. Купуючи цінні папери з правом дострокового відкликання, інвестор має оцінити ймовірність виникнення такої ситуації та можливі наслідки. Інвестор може уникнути ризику дострокового погашення, не включаючи цінні папери такого типу у свій портфель.
Ризик дострокового погашення виникає і за кредитними операціями банків у разі, коли розмір кредитних ставок на ринку знижується і позичальнику стає вигіднішим рефінансувати наявний кредит за нижчою відсотковою ставкою. Як правило, позичальники оформляють новий кредит в іншому банку з метою погашення свого дорогого кредиту. Щоб не втратити клієнта, багато банків пропонують своїм клієнтам не фіксовані, а відсоткові ставки, що плавають. Таким чином, після падіння рівня відсоткових ставок на грошовому ринку банк може піти на поступки клієнту та знизити розмір процентної ставки за кредитом, що, у свою чергу, зробить недоцільним для позичальника дострокове погашення заборгованості.
(Див. Ризики банківської діяльності)