Ринок золота

Ринок золота (gold market) – ринок, у якому регулярно здійснюється купівля-продаж золота, переважно у вигляді стандартних зливків. Серед них: зливки міжнародного типу в 400 тройських унцій (12,5 кг) з пробою не нижче 995-ї; великі зливки (900-916,6 г), дрібні (до 900 г, іноді 1-10 г). Окрім злиткового золота (bullion) об’єкт торгів – золоті медалі та медальйони, монети старої (періоду золотомонетного стандарту) та нового карбування. Нумізматичні монети котируються спеціалізованими фірмами поза ринком золота. Золото продається у вигляді листів, пластинок, дроту, золотих сертифікатів.

Організаційно ринок золота представляє консорціум кількох банків, уповноважених здійснювати угоди із золотом. Будучи посередником між продавцями та покупцями, він зіставляє їхні заявки і фіксує зазвичай двічі на день середньоринкову ціну, яка коливається в залежності від попиту та пропозиції.

У світі понад 50 ринків золота. Серед них:

  • світові (Лондон, Цюріх, Нью-Йорк, Чикаго, Сянган (спеціальний адміністративний район КНР), Дубай та ін.);
  • внутрішні вільні (Париж, Мілан, Франкфурт-на-Майні, Стамбул, Ріо-де-Жанейро, Відень);
  • місцеві (Каїр, Афіни);
  • “чорні” (нелегальні).

Розрізняють угоди із золотом:

  • готівка;
  • термінові (форвардні та ф’ючерсні);
  • своп;
  • опціон.

У структурі попиту світовому ринку золота можна назвати такі основні секторы:

  • промислово-побутове споживання;
  • тезаврація (у приватному секторі та на міждержавному рівні);
  • здійснення спекулятивних угод.

Існуючий попит задовольняється, передусім, з допомогою нової видобутку металів, і навіть шляхом продажу державних та приватних резервів золота. Додаткова пропозиція забезпечує переробка вторинної золотовмісної сировини та контрабанда дорогоцінних металів. Постійний попит пред’являють, перш за все, покупці, які використовують золото як промислову сировину; регулярна пропозиція походить від виробників нового золота. Інші покупці та продавці виходять на ринок нерегулярно під впливом тих чи інших факторів.

Ринки золота – це центри торгівлі золотом, де концентрується попит та пропозиція цього металу та здійснюється його регулярна купівля-продаж. Світовий ринок золота широко охоплює всю систему циркуляції цього дорогоцінного металу у масштабах світу — виробництво, розподіл, споживання. Іноді це поняття розглядається й у вужчому плані — як ринковий механізм, який обслуговує купівлю-продаж золота як продукту на національних та міжнародному рівнях. При цьому слід мати на увазі, що коли йдеться про основні особливості і параметри ринків золота зазвичай мається на увазі, по-перше, купівля-продаж готівкового металу в злитковій формі і, по-друге, оптові методи торгівлі цими зливками. Відповідно, особливості торгівлі про «паперовим золотом» аналізуються у межах діяльності золотих бірж.

Залишити коментар:

Site Footer