Ринкова вартість майна

Ринкова вартість майна (market value of assets) – застосовується для нарахування оцінних резервів, складання ліквідаційного балансу, переоцінки майна за умов інфляції та інших випадках уточнення балансової вартості майна.

Ринкова вартість майна визначається виходячи з останніх цін чи середніх цін, опублікованих товарними біржами, кон’юнктурними агентствами, урядовими та місцевими статистичними довідниками ціни; даних про ціни виробників, організацій оптової торгівлі; інші доступні джерела достовірної інформації.

Майно, що тривалий час перебуває в організації (наприклад, основні засоби), яке вже не виробляється і не надходить на ринок, оцінюється на основі порівняння з аналогами з урахуванням фізичного та морального зношування, що визначається експертами (див. Оцінка вартості активів).

У складних ситуаціях щодо особливо великих об’єктів ринкова вартість майна визначається спеціально призначеною експертною комісією. Цінні папери оцінюються за останніми котируваннями на обраній фондовій біржі або за цінами операторів, які здійснюють угоди з цінними паперами, котирування за якими не публікуються. Акції, які звертаються на фондової біржі, оцінюються виходячи з чистої вартості майна їхнього емітента за останнім балансом або за згодою сторін. Професійно оцінювальною діяльністю займаються ліцензовані оцінювачі.

Ринкова вартість майна — розрахункова грошова сума, за якою продавець, який має повну інформацію про вартість майна та не зобов’язаний його продавати, згоден був би продати його, а покупець, який має повну інформацію про вартість майна та не зобов’язаний його придбати, згоден був би його придбати.

При визначенні ринкової вартості майна визначається найбільш вірогідна ціна, за якою об’єкт оцінки може бути відчужений на дату оцінки на відкритому ринку в умовах конкуренції, коли сторони угоди діють розумно, володіючи всією необхідною інформацією, а на величині ціни угоди не відображаються будь-які надзвичайні обставини , тобто коли:

  • одна із сторін угоди не повинна відчужувати об’єкт оцінки, а інша сторона не повинна приймати виконання;
  • сторони правочину добре обізнані про предмет угоди та діють у своїх інтересах;
  • об’єкт оцінки представлений на ринку за допомогою публічної оферти, типової для аналогічних об’єктів оцінки;
  • платіж за об’єкт оцінки виражений у грошовій формі.

Можливість відчуження на відкритому ринку означає, що об’єкт оцінки представлений на відкритому ринку за допомогою публічної оферти, типової для аналогічних об’єктів, причому термін експозиції об’єкта на ринку повинен бути достатнім для привернення уваги достатньої кількості потенційних покупців.

Розумність дій сторін угоди означає, що ціна угоди – найбільша з досяжних з розумних міркувань цін для продавця і найменша з досяжних з розумних міркувань цін для покупця.

Повнота наявної інформації означає, що сторони угоди достатньо інформовані про предмет угоди, діють, прагнучи досягти умов угоди, найкращих з точки зору кожної зі сторін, відповідно до повного обсягу інформації про стан ринку та об’єкт оцінки, доступним на дату оцінки.

Відсутність надзвичайних обставин означає, що кожна зі сторін угоди є мотиви для вчинення угоди, причому щодо сторін немає примусу вчинити угоду.

Залишити коментар:

Site Footer