Рівень фінансового ризику (Degree of Financial Risk) – основний показник, що використовується для оцінки окремих фінансових ризиків. Рівень фінансового ризику визначається за такою формулою:
УР = ВР * РП
де
УР – Рівень відповідного фінансового ризику;
ВР – ймовірність виникнення цього фінансового ризику;
РП – Розмір можливих фінансових втрат при реалізації даного ризику.
Фінансова діяльність компанії у всіх її формах пов’язана з численними ризиками, рівень впливу яких на результати цієї діяльності та рівень фінансової безпеки істотно зростає в даний час. Ризики, що супроводжують господарську діяльність компанії та генерують фінансові загрози, об’єднуються в особливу групу фінансових ризиків, що відіграють найбільш істотну роль у загальному портфелі ризиків компанії. Рівень фінансового ризику підприємства істотно впливає результати господарську діяльність. Підвищений рівень фінансового ризику останнім часом обумовлений нестабільністю зовнішнього середовища:
- зміна економічної ситуації у країні;
- поява нових інноваційних фінансових інструментів;
- розширення сфери фінансових відносин;
- мінливість кон’юнктури фінансового ринку та низку інших факторів.
Тому ідентифікація, оцінка та відстеження рівня фінансових ризиків є одним із актуальних завдань у практичній діяльності фінансових менеджерів.
Рівень фінансового ризику обумовлений сутністю самого фінансового ризику, який є однією з найскладніших категорій, пов’язаних із провадженням господарської діяльності, якій притаманні такі основні характеристики:
- Економічна природа. Фінансовий ризик проявляється у сфері економічної діяльності підприємства, прямо пов’язаний з формуванням його прибутку та характеризується можливими економічними втратами у процесі здійснення фінансової діяльності. З урахуванням перерахованих економічних форм свого прояву фінансовий ризик характеризується як економічна категорія, що займає певне місце в системі економічних категорій, пов’язаних із здійсненням господарського процесу.
- Об’єктивність прояву. Фінансовий ризик є об’єктивним явищем у функціонуванні будь-якого підприємства. Ризик супроводжує практично всі види фінансових операцій та всі напрямки фінансової діяльності підприємства. Хоча ряд параметрів фінансового ризику залежить від суб’єктивних управлінських рішень, об’єктивна природа його прояви залишається незмінною.
- Можливість реалізації. Імовірність категорії фінансового ризику у тому, що ризикова подія може статися, і може і статися у процесі здійснення фінансової складової діяльності підприємства. Ступінь цієї ймовірності визначається дією як об’єктивних, і суб’єктивних чинників, проте імовірнісна природа фінансового ризику є постійної його характеристикою.
- Невизначеність наслідків. Ця характеристика фінансового ризику визначається недетермінованістю його фінансових результатів, насамперед, рівня доходності здійснюваних фінансових операцій. Очікуваний рівень результативності фінансових операцій може коливатися залежно від рівня ризику у досить значному діапазоні. Фінансовий ризик може супроводжуватися як суттєвими фінансовими втратами для підприємства, і формуванням додаткових його доходів.
- Очікувана несприятливість наслідків. Наслідки прояву фінансового ризику можуть характеризуватись як негативними, так і позитивними показниками результативності фінансової діяльності, цей ризик у господарській практиці характеризується та вимірюється рівнем можливих несприятливих наслідків. Це з тим, що низка вкрай негативних наслідків фінансового ризику визначають втрату як доходу, а й капіталу підприємства, що призводить його до банкрутства (тобто. до незворотних негативних наслідків його діяльності).
- Варіабельність рівня. Рівень фінансового ризику, властивий тій чи іншій фінансовій операції чи певному виду фінансової складової діяльності підприємства перестав бути незмінним. Насамперед, фінансовий ризик істотно варіює у часі, тобто. залежить від тривалості здійснення фінансової операції, т.к. фактор часу надає самостійний вплив на рівень фінансового ризику (проявляється через рівень ліквідності фінансових коштів, що вкладаються, невизначеність руху ставки позичкового відсотка на фінансовому ринку тощо). Крім того, показник рівня фінансового ризику значно варіює під впливом численних об’єктивних та суб’єктивних факторів, що перебувають у постійній динаміці.
- Суб’єктивність оцінки. Незважаючи на об’єктивну природу фінансового ризику як економічного явища, основний оціночний його показник – рівень фінансового ризику – носить суб’єктивний характер. Ця суб’єктивність, тобто. нерівнозначність оцінки даного об’єктивного явища визначається різним рівнем повноти та достовірності інформаційної бази, кваліфікації фінансових менеджерів, їх досвіду у сфері ризик-менеджменту та іншими факторами.
Таким чином, рівень фінансового ризику – це комплексний показник, на який впливають різні фактори.