Разові заліки

Разові заліки – Одноразові заліки, різновид розрахунків, заснованих на заліку взаємних вимог. Разові заліки особливо широко застосовувалися колишньому СРСР 1933-1987 гг.

Разові заліки поділяють на:

  • багатосторонні (міжгалузеві, внутрішньогалузеві тощо);
  • двосторонні (за зустрічними платежами двох підприємств чи організацій);
  • групові, які можуть проводити банки на певну дату (кінець кварталу або року) для усунення взаємної простроченої заборгованості юридичних осіб, що утворилася, за розрахунками один з одним;
  • міжгалузеві, що виробляються, як правило, один раз наприкінці року.

Разові заліки зазвичай застосовуються у випадках, коли взаємні вимоги носять лише випадковий характер, тобто. за відсутності між підприємствами постійних господарських зв’язків. При разових заліках взаємна заборгованість встановлюється на певну дату, яку і проводиться залік зустрічних вимог. Різниця, що утворюється, погашається боржниками шляхом списання відповідної суми з їх розрахункових рахунків, а в деяких випадках — за відсутності коштів — за рахунок спеціального розрахункового кредиту.

Розрізняють два основні види разових заліків залежно від кількості учасників:

  • залік з участю двох підприємств;
  • груповий залік.

У ринкових умовах вітчизняні підприємства та організації (включно з банками) можуть здійснювати разові заліки через клірингові палати (центри).

Основна перевага разових заліків – їхня простота та економічність (див. Кореспондентські відносини).

Разові заліки носять одноразовий характер і застосовуються зазвичай у тих випадках, коли вже утворилася більш-менш велика взаємна заборгованість, яку можна ліквідувати повністю або частково за допомогою взаємного погашення претензій. Однак відсутність регулярності знижує економічну ефективність разових заліків порівняно з взаємними розрахунками, що постійно діють.

Залишити коментар:

Site Footer