Пункт видачі готівки – спеціально обладнане банком місце для здійснення операцій з прийому та/або видачі готівкових коштів з використанням банківських карток.
Зазвичай, пункт видачі готівки перебуває у касах відділення банку, т.к. там знаходиться POS-термінал, за допомогою якого здійснюються операції з пластикової картки. Внесення коштів на картковий рахунок через POS-термінал можливе лише у разі забезпечення фінустановою технічної можливості проведення таких операцій.
Для того, щоб зняти готівку або внести кошти на картрахунок, слід пред’явити працівникові кредитної організації карту, паспорт, а також назвати бажану суму операції.
Щоб переконатися, що пластикова картка належить особі, яка її пред’явила, співробітник звіряє підпис клієнта на картці з підписом у паспорті. Також на лицьовій стороні іменних карт є ім’я та прізвище власника, що полегшує ідентифікацію клієнта.
Операції зняття/внесення коштів через POS-термінал мають такий вигляд. Пластикова карта з магнітною смугою прокочується через спеціальний проріз у POS-терміналі, а картка з чіпом вставляється в його чіп-рідер. Касиром вибираються потрібні опції – “зняти” або “внести”, вказується сума трансакції, в окремих випадках вручну вводиться розмір комісії, що утримується. Підтвердженням успішного проведення операції служить чек, що роздруковується на терміналі у двох примірниках. Один екземпляр з підписом клієнта залишається у касі банку, другий видається клієнту. На додаток до чекам можуть оформлятися видатковий чи прибутковий касовий ордери залежно від характеру операції.
Виходячи з внутрішніх налаштувань POS-терміналу під час проведення операції може знадобитися введення ПІН-коду.
По завершенні операції касир повертає клієнту паспорт, картку та видає готівку, якщо здійснювалося зняття коштів.
За такі операції кредитна організація може брати комісію. Якщо емітентом картки виступає сторонній банк, з її власника можуть стягуватися одразу дві комісії — комісія за конкретну операцію, встановлена банком-емітентом, та комісія банку-еквайєра.
Банк-власник пункту видачі готівки може встановлювати денний ліміт на суму та кількість операцій, що здійснюються у пункті видачі готівки. Інформацію про обмеження необхідно уточнювати в кредитній організації до проведення операції. Якщо денний ліміт відсутній, то сума коштів, що знімається або вноситься, так само як і кількість операцій зняття або внесення, будуть повністю залежати від лімітів банку, що випустив картку.
Перевагою звернення до пункту видачі готівки є можливість проведення операцій на велику суму за один раз, ніж у банкоматі. Т.к. кошти видаються/приймаються касиром, мінімізовано ризик псування купюр, що можливо при роботі з банкоматом. До того ж, крім купюр допускається внесення суми монетами. Передумавши робити ту чи іншу операцію, клієнт можна оперативно відмовитися від неї.
Безумовно, пункт видачі готівки має й недоліки в порівнянні з банкоматами. По-перше, комісії за операції у пункті видачі готівки зустрічаються набагато частіше, ніж у банкоматах. По-друге, зняття/внесення грошей через пункт видачі готівки завжди пов’язане з ідентифікацією особи клієнта. Нарешті, проведення операції у пункті видачі готівки займає більше часу через можливу чергу і процедур ідентифікації та перерахування коштів.