Портфель фінансових інвестицій (financial investment portfolio) – сформована підприємством сукупність фінансових інструментів інвестування, підпорядкована певним цілям інвестиційної діяльності підприємства на фінансовому ринку. Основу портфеля фінансових інвестицій становлять зазвичай різні інструменти ринку.
Здатність підприємства гнучко використовувати інвестиційні ресурси має найважливіше значення підвищення ефективності виробництва. Фінансове інвестування є активною формою використання тимчасово вільного капіталу та інструментом реалізації стратегічних цілей підприємства, пов’язаних із диверсифікацією його операційної діяльності.
Фінансові інвестиції – окремий незалежний напрямок господарської діяльності підприємств реального сектора економіки. Як правило, вони не вирішують стратегічних виробничих завдань та здійснюються з метою отримання додаткового доходу та захисту від інфляції.
Підприємства можуть здійснювати фінансове інвестування у вигляді вкладення капіталу статутні фонди спільних підприємств, дохідні види фінансових і фінансових інструментів. Остання форма за останні роки набула широкого поширення. Вона характеризується вкладенням капіталу різні види цінних паперів, вільно звертаються на фондовий ринок. Дана форма фінансового інвестування надає широкий вибір альтернативних інвестиційних рішень як за інструментами інвестування, так і термінами. Для неї характерний високий рівень державного регулювання та захищеність інвестицій. Основною метою таких вкладень є отримання інвестиційного прибутку, хоча в окремих випадках метою може бути встановлення форм фінансового впливу на окремі підприємства шляхом придбання контрольного (або досить вагомого) пакета акцій.
Структуру ринку фінансових інвестицій можна визначити так:
- фондовий ринок. Тут іде торгівля акціями різних підприємств;
- Кредитний ринок. На ньому купуються такі цінні папери, як державні та корпоративні облігації, інші типи боргових зобов’язань;
- валютний ринок. Тут можна придбати опціони на покупку валюти, торгувати на ринку FOREX і т.п.
До основних видів фінансових інвестицій відносяться:
- акції. Досить ризиковий, але й прибутковий вид інвестицій;
- облігації. Менш ризиковий вид інвестування, т.к. позичальниками, найчастіше виступають уряди чи великі корпорації;
- пай у ПІФі. У пайовому інвестиційному фонді грошима вкладників управляють професійні інвестори, що робить його дуже зручним та привабливим з позиції прибутковості.
Існує й інші види фінансових інвестицій – дорогоцінні метали, опціони, ф’ючерси та ін.
Портфель фінансових інвестицій то, можливо агресивної спрямованості, з переважанням високоприбуткових, а й ризикових паперів. При консервативної спрямованості портфеля у ньому знаходяться папери з низьким рівнем прибутковості та невисоким ризиком, на кшталт державних облігацій тощо.
Управління фінансовими інвестиціями може здійснюватися як безпосередньо інвестором, так і керуючими компаніями. За відсутності досвіду у вкладенні вільних коштів (особливо інструменти фондового ринку) з метою отримання доходу, оптимальним варіантом буде вкладення їх у пайовий інвестиційний фонд. У такому фонді управління грошима вкладників здійснюють спеціалісти з інвестування. Фінансові інвестиції менш ризикові папери, такі як банківські депозити (депозитні сертифікати), державні боргові зобов’язання, підприємство може здійснювати і самостійно.