Планові платежі –
- форма безготівкових розрахунків за товарно-матеріальні цінності та послуги, коли вони надаються систематично та рівномірно, а фінансове становище платника досить стабільне. Планові платежі – різновид розрахунків платіжними дорученнями. При планових платежах спрощується техніка розрахунків, скорочується розрив у часі між відвантаженням продукції та надходженням грошей. Сума та строки планових платежів встановлюються за погодженням сторін, а копії угод подаються до банку. У порядку планових платежів, крім розрахунків за товарно-матеріальні цінності, можуть вноситись платежі до бюджету, за користування природними ресурсами, плата за фонди, за комунальні послуги та інші безакцептні платежі (наприклад, за електроенергію). При проведенні розрахунків за плановими платежами підприємства (об’єднання) укладають між собою договір, у якому фіксується обсяг планової поставки товарів на певний період та розмір щоденного платежу, що перераховується підприємством-платником через банк постачальнику. Планові платежі можуть перераховуватися один раз на 3-5 днів, в окремих випадках – у 10-15 днів. Періодично, але не рідше одного разу на місяць, сума внесених платежів зіставляється із сумою фактично відпущених товарів та виводиться різниця, яка має бути повернена платнику або доплачена постачальнику. Планові платежі застосовуються під час розрахунків торгових організацій зі своїми постачальниками; між промисловими підприємствами, пов’язаними з виробничою кооперацією; між промисловими підприємствами та автотранспортними організаціями при централізованій доставці вантажів;
- форма погашення кредиту при кредитуванні за оборотом та зарахування виручки від продукції на спеціальний позичковий рахунок (планові платежі по позиках). Ця форма планових платежів передбачала погашення заборгованості у відповідні планові терміни витрачання товарно-матеріальних цінностей, що кредитуються. Перерахування коштів з розрахункового рахунку на спеціальний позиковий рахунок здійснювалося один раз на тиждень та в останній робочий день місяця. Одноденний плановий платіж за позикою визначався шляхом поділу планових платежів за квартал кількість робочих днів у кварталі. У сучасній вітчизняній практиці не застосовується.
Планові платежі — це порядок розрахунків, у якому платник не оплачує кредитору-постачальнику вартість товарів з кожної поставці окремо, а сплачує у сумі й у терміни, погоджені сторонами договору, з наступною вивіркою взаємних розрахунків. Планові платежі застосовуються при рівномірних та постійних взаємовідносинах з постачання товарів та надання послуг.
Якщо згідно з результатами вивірки взаємних розрахунків покупець повинен буде доплатити постачальнику за відпущені товари якусь суму, то момент її сплати і буде моментом остаточного платежу за товари, відпущені фактично за весь період. Останній платіж завершує виконання із боку покупця.
Планові платежі – перерахування коштів частинами з певною періодичністю (плановий період) протягом розрахункових періодів (розрахункового періоду).