Паладій – Хімічний елемент, дорогоцінний метал сріблясто-білого кольору, що є біржовим товаром. Позначається символом Pd. Вважається, що назва походить від астероїда Паллада, відкритого незадовго до хімічного елемента. У свою чергу, астероїд названий на честь Афіни Палади – давньогрецької богині.
Вперше паладій був виділений із платинової руди англійським хіміком Вільямом Волластоном у 1803 році.
Застосовується у таких галузях:
- автомобілебудування. Існує тенденція переходу до використання дешевшого, ніж платина, паладію в автокаталізаторах. Загальний попит автовиробників на паладій перевищує 100 тонн на рік;
- хімічна промисловість. Паладій застосовується тут як каталізатор (на ці цілі витрачається до 10 тонн). У нафтогазовій галузі використовується при крекінгу нафти. Паладій – унікальна речовина, за допомогою якої очищається водень;
- електротехніка та електроніка: близько 30 тонн на рік витрачається на покриття в електролітичних конденсаторах та інші цілі;
- медицини. Стоматологія зазвичай використовує метали паладію обсягом приблизно 26 тонн на рік. З паладію виготовляються кардіостимулятори, хірургічні інструменти та ін.
Крім того, паладій застосовується в ювелірній промисловості: він входить до складу так званого білого золота (навіть 1% паладію у сплаві із золотом дає білий колір). Ювелірні прикраси, виготовлені з паладію як основного металу, дуже поширені. Основний асортимент зазвичай представлений лише кільцями з паладію та іншими нескладними виробами. Причин такої ситуації є безліч, але головною є відсутність достатнього попиту. Цей метал не популярний у покупців, незважаючи на його явні переваги – натуральний білий колір, легкість, міцність та відносно невелику вартість. На початку 21 століття великі виробники паладію робили спроби популяризації цього металу, проте явного успіху вони не досягли. До фінансової кризи в кращий для ювелірної промисловості 2005 рік обсяг паладію, що використовується, доходив до 37 тонн на рік. Однак згодом попит знизився і не перевищує 20 тонн. Основні покупці ювелірних виробів з паладію – країни Південно-Східної Азії: Японія та Китай.
З паладію іноді карбуються пам’ятні монети обмеженим тиражем.
Паладій відноситься до платиноїдної групи елементів і видобувається, як правило, там же, де платина, нікель та мідь. У світовому виробництві паладію Росія посідає перше місце: на неї припадає до 44% всього обсягу. На другому рядку – ПАР, на третьому – Канада, на четвертому – США. Найбільші у світі родовища знаходяться на Таймирі та Кольському півострові.
На рік виробляється приблизно 225 тис. тонн паладію, а попит становить близько 265 тис. тонн. Таким чином у світі спостерігається дефіцит цього металу. У цьому потреба у ньому неухильно зростає. Потенціал зростання посилюється за рахунок переходу промисловості там, де це можливо, використання паладію замість платини. Це пояснюється тим, що паладій у кілька разів дешевший.
Така ситуація на ринку робить його цікавим як об’єкт інвестування. Паладій є біржовим товаром: він торгується на London Metal Exchange (LME, Лондонська біржа металів) та New York Stock Exchange (NYSE, Нью-Йоркська фондова біржа). На паладій існують ф’ючерсні контракти. Ціни вказуються у тройських унціях. Наприклад, у травні 2016 року паладій коштував у межах 530-610 доларів США за унцію.
При цьому слід враховувати, що ціни на нього знаходяться у прямій кореляційній залежності від кількості вироблених автомобілів.