Оцінювач (appraiser) – спеціаліст, який займається оцінкою вартості об’єктів власності. Оцінювачем, що безпосередньо здійснює оцінну практику, є фізична особа, яка пройшла підготовку та навчання, в т.ч. в установах додаткової та професійної освіти, що одержало ліцензію на право здійснення робіт (послуг) у галузі оціночної діяльності.
Оцінювач повинен володіти знаннями в області:
- стандартів оцінки;
- методологічних, методичних та інструктивних матеріалів, норм та нормативів фінансових витрат, ставок орендної плати, податків тощо, методів визначення ринкової величини різних вартостей оцінюваної власності;
- вітчизняного та зарубіжного досвіду роботи оцінювачів;
- основ організації будівництва, виробництва продукції та послуг, аналізу господарської діяльності;
- бухгалтерського обліку, методів складання звітності;
- правил та норм охорони праці.
Оцінювач повинен дотримуватися стандартів професійної етики (див. Професійна етика оцінювача).
Спеціалізуючись в одному або кількох видах оцінної діяльності (наприклад, оцінка вартості підприємства (бізнесу), нерухомості, машин та обладнання, землі, нематеріальних активів, ювелірних виробів, інвестиційних проектів), оцінювач повинен мати навички у проведенні маркетингових досліджень, вміння встановлювати ділові контакти з потенційними замовниками, здібностями на обопільних умовах укласти договір про роботу, швидко та кваліфіковано виконати всі процедури оцінки, професійно скласти письмовий звіт про оцінку вартості об’єкта власності, що виключає неповне та двозначне тлумачення результатів виконаної роботи.
Оцінювач зобов’язаний дотримуватися повної конфіденційності щодо отриманої при роботі над замовленням інформації.
Фізична особа може набути статусу індивідуального підприємця, отримати ліцензію на здійснення конкретного виду оціночної діяльності та самостійно надавати послуги з проведення оцінки. Як організатор оціночної практики можуть виступати юридичні особи, які мають ліцензію на здійснення робіт (послуг) у галузі оціночної діяльності. У цьому випадку такі юридичні особи організують укладання договорів на проведення оцінки із споживачами, залучають за договором або зараховують до штату ліцензованих оцінювачів та забезпечують їхню роботу.
Посадові обов’язки оцінювача:
- Оцінювач здійснює на підставі ліцензії оцінну діяльність, спрямовану на встановлення щодо об’єктів оцінки ринкової чи іншої вартості.
- Виявляє потребу в послугах з оцінки об’єктів оцінки, здійснює ділові контакти, веде переговори з клієнтами, укладає та оформляє договори із замовниками щодо проведення оцінки об’єкта оцінки відповідно до встановленої форми, стежить за дотриманням умов, передбачених укладеними договорами.
- Аналізує інформацію про об’єкт оцінки щодо правової експертизи, встановлення параметрів його конкурентоспроможності, які впливають його вартість.
- Складає точний опис об’єкта оцінки, визначає методи проведення оцінки відповідно до стандартів оцінки, встановлює основні ціноутворюючі фактори, що впливають на вартість об’єкта оцінки, вивчає ринок та вартість аналогічних об’єктів.
- Обґрунтовує використання стандартів оцінки, методів її проведення, прийняті під час проведення оцінки припущення, проводить необхідні розрахунки.
- Визначає підсумкову величину вартості об’єкта оцінки, а також обмеження та межі застосування отриманого результату.
- У разі визначення під час проведення оцінки об’єкта оцінки не ринкової, а інших видів вартості, встановлює критерії оцінки та причини, що ускладнюють визначення ринкової вартості об’єкта оцінки.
- Своєчасно складає та передає замовнику звіт про оцінку об’єкта оцінки відповідно до встановлених вимог до його форми та змісту.
- Здійснює обов’язкову оцінку об’єктів оцінки у разі залучення до угоди об’єктів оцінки, що належать повністю або частково державі.
- Здійснює оцінку об’єкта оцінки, у тому числі повторну, у випадках, передбачених чинним законодавством, на підставі ухвали суду, а також за рішенням уповноваженого органу.
- Надає на вимогу замовника нормативні та інші документи про оціночну діяльність, документи про освіту, що підтверджують отримання оцінювачем професійних знань у галузі оціночної діяльності, а також у випадках, передбачених чинним законодавством, копії звітів, що зберігаються, або інформацію з них правоохоронним, судовим, іншим уповноваженим або органам місцевого самоврядування з їхньої законному вимозі.
- Здійснює відповідно до законодавства страхування цивільну відповідальність, що забезпечує захист прав споживачів послуг оцінювачів.
- Консультує клієнтів про чинне законодавство, що регулює оцінну діяльність, а також нормативно-правові вимоги, якими необхідно керуватися при визначенні вартості об’єктів оцінки.
- Залучає на договірній основі до участі у роботі інших оцінювачів чи інших фахівців.
- Забезпечує збереження документів, одержуваних від замовника та третіх осіб у ході проведення оцінки, дотримується конфіденційності інформації, отриманої від замовника, за винятком випадків, передбачених чинним законодавством.