Основний капітал (fixed assets) – одна з складових (інша – оборотний капітал) продуктивного капіталу, що повністю і багаторазово використовується у виробництві товару, що переносить свою вартість на новий продукт частинами протягом тривалого терміну, у тому числі капітал, вкладений у будівництво та придбання будівель, споруд, для придбання машин, устаткування, інструментів, майна, фінансові вкладення цінних паперів, нематеріальні активи (ліцензії, товарні знаки, проекти). Основний капітал частинами повертається у грошовій формі.
Основний капітал – узагальнюючий показник, що характеризує у грошах весь капітал підприємства, компанії, як фізичний, так і грошовий. Основний капітал включає довгостроково функціонуючі матеріальні цінності (земельну власність, будівлі, машини, обладнання), фінансові вкладення (власні цінні папери, вкладення інші підприємства, борги інших підприємств), нематеріальні активи (патенти, ліцензії, товарні знаки, проекти).
Основний капітал – частка авансованого капіталу, витрачена для будівництва будівель, споруд, для придбання машин, устаткування, інструменту (див. Основні фонди).
Основний капітал, як правило, забезпечується акціонерами та власниками облігацій, а оборотний капітал, необхідний для інвестування в поточні активи, частково може надаватися банками або може бути забезпечений через ринок комерційних паперів з використанням короткострокових боргових зобов’язань. Основний капітал розглядається як фіксований, вкладений капітал; він має бути забезпечений на постійній або довготривалій основі. Тому саме акціонери та власники облігацій є основним джерелом основного капіталу для економічної діяльності.
Основний капітал піддається фізичному та моральному зносу. Фізичний знос – Поступова втрата основними капіталами споживчої вартості, яка поступово переноситься на продукт, частинами повертається у вигляді амортизації. Моральне зношування відбувається через зростання продуктивності праці та технічного прогресу і веде до оновлення основного капіталу до того, як він зноситься фізично.
У структурі основного капіталу виділяють активні фонди (безпосередньо беруть участь у виробництві – верстати, машини та інше обладнання) та пасивні фонди (які створюють необхідні умови для виробництва – виробничі будівлі, споруди та інші об’єкти).
Можна виділити три основні показники ефективності використання основних фондів:
- фондовіддача – відображає ступінь продуктивності фондів і визначається вартістю продукції, що припадає на одиницю вартості фондів.
- фондомісткість – показник, обернений фондовіддачі, що характеризує витрати (вартість) основних фондів на випуск одиниці продукції.
- коефіцієнт змінності роботи устаткування. Він показує, скільки змін на добу у середньому працювала кожна одиниця встановленого для підприємства устаткування протягом певного періоду.