Оготівка (готівка грошей) — поширена сленгова назва незаконної фінансової схеми, що застосовується суб’єктами господарювання (юридичними особами та індивідуальними підприємцями) для ухилення від сплати податків та отримання «чорної готівки», тобто готівкових коштів, не відображених в офіційних бухгалтерських документах суб’єкта господарювання.
Оготівкою користуються підприємці для того, щоб не сплачувати ПДВ, податок на прибуток, прибутковий податок та інші обов’язкові платежі. У той же час переведення в готівку нерідко застосовується для розкрадання бюджетних коштів. Незаконне переведення в готівку коштів також служить для сірих схем з виплати зарплат, коли частину грошей співробітники отримують в конвертах. Крім того, невраховані готівка йде на хабарі і так звані відкати чиновникам.
Жаргонізм «переведення в готівку» слід відрізняти від слова переведення в готівку, що передбачає отримання готівки законним способом.
Один з основних способів незаконного переведення в готівку грошей – через фірми-одноденки, часто зареєстровані за втраченими паспортами. У різні часи використовувалися й інші варіанти, у тому числі через вклади фізичних осіб та індивідуальних підприємців, за допомогою дебетових карток і навіть платіжних терміналів. Найчастіше переведення в готівку проводиться за участю банків або окремих банківських службовців.
Найчастіше «фірми-одноденки» застосовуються кілька місяців. Потім організатори переведення в готівку ліквідують їх або просто кидають. Як номінальні власники і керівники таких фірм найчастіше виступають особи з алкогольною або наркотичною залежністю, інфантильні, опустилися або розумово-відсталі громадяни. Крім цього, багато «фірм-одноденків» зареєстровано за втраченими, вкраденими або придбаними тим чи іншим незаконним способом паспортами, відповідно формальним засновником, а значить відповідальним за несплату податків, є особа, яка не має відношення до угоди (наприклад, бомж або алкоголік), тоді як вся сума угоди розподіляється між замовником і анонімним виконавцем схеми з переведення в готівку грошей. Тому дуже важливо якнайшвидше заявляти до відповідних органів у разі втрати, наприклад, паспорта, на який може бути зареєстроване підприємство.
Головною причиною використання переведення в готівку є бажання знизити податкове навантаження на господарюючий суб’єкт. Крім цього, обналичка широко використовується для розкрадання коштів бюджетів різних рівнів. Також причиною використання переведення в готівку є неможливість легальних розрахунків з корумпованими чиновниками, незаконними мігрантами тощо.
За допомогою переведення в готівку власники великих часток у статутному капіталі господарюючих товариств виводять прибуток, минаючи міноритаріїв. Наймані керівники та співробітники служб матеріально-технічного постачання використовують переведення в готівку для розкрадання безготівкових коштів господарюючих суб’єктів.
Крім цього, причини такого явища, як «переведення в готівку» багато в чому подібні з причинами виникнення інших явищ «тіньової економіки».
Основним наслідком застосування переведення в готівку є величезна сума податків, недоплачена господарюючими суб’єктами. Однак на цьому шкода переведення в готівку для суспільства не вичерпується. Суб’єкти господарювання, що застосовують обналичку, в більшості випадків спотворюють бухгалтерську і, як наслідок, статистичну звітність. Величезні спотворення статистичної звітності позбавляють уряд можливості реального аналізу економічних процесів та ускладнюють прийняття управлінських рішень.