Офшорний інвестиційний фонд (roll–up funds) – Форма колективних інвестицій, створена в офшорній зоні. Офшорний інвестиційний фонд оперує з цінними паперами зі збільшуючими/капіталізованими купонами (rotted-up coupons) з метою ухилення від сплати прибуткового податку (income tax). Проте в даний час подібні фонди піддаються оподаткуванню прибутковим аналогічно тому, як би по купонах виплачувалася готівка.
Такі фонди утворюються під юрисдикцією країн, де законодавчі вимоги щодо складу інвестиційного портфеля, зазвичай, значно менш жорсткі. Тому найчастіше у таких зонах реєструються хедж-фонди.
З урахуванням того, що істотну частину активів можуть становити вкладення у похідні фінансові інструменти, очікувана дохідність значно вища за середню очікувану на інших ринках. З іншого боку, такі інвестиції пов’язані зі значно вищими ризиками. Класичним прикладом такого фонду може бути Quantum Джорджа Сороса.
Найчастіше такі фінансові інститути створюються спеціально для інвестицій у країни, що розвиваються – Бразилію, Аргентину, держави Азії, Східної Європи і т.д. Наприклад, за три роки станом на початок 2011 року фонд BNP Paribas L1 Equity Indonesia показав прибутковість 230,9%, Findlay Park Latin American – 141,1%, Franklin Templeton Asian Smaller Companies – 135,2%.
Вкладення такі фінансові інструменти не призначені для рядових інвесторів: як правило, пропонується досить висока ціна входу в ринок і існує високий ризик фінансових втрат. З іншого боку, вкладення іноземні фонди підпадають під обмеження валютного законодавства.
Класифікація офшорних інвестиційних фондів:
- Приватний – немає певного власника, але має ті особи, в обов’язки яких входить регулювання його діяльності.
- Професійний – його акції можуть бути запропоновані тільки тим інвесторам, які є професійними, тобто такими, що займаються професійно інвестуванням в аналогічні активи.
- Публічна – пропонує акції необмежену кількість інвесторів, але до його створення висуваються досить складні вимоги.
Офшорні інвестиційні фонди мають досить специфічну структуру:
- Керуючий порадою. Саме він визначає яку стратегію в інвестиціях розробить фонд.
- Адміністратор. Це реєстраційний агент, який проводить повноцінний реєстр усіх акцій. Він також проводить переговори з партнерами, укладає угоди.
- Депозитарій. Реєстрація інвестиційного фонду у США чи іншій країні світу неможлива без цієї особи. До його обов’язків входить зберігання всіх активів компанії.
- Аудитор. Він перевіряє всю бухгалтерію.
- Радник з інвестицій. Робить прогнози, куди найкраще вкласти активи.