Нормативи інвестування

Нормативи інвестування (Investment Ceiling Limits, Norms) – економічні нормативи, що встановлюються з метою забезпечення контролю за інвестиційною діяльністю банків, у тому числі за прямими інвестиціями. До таких нормативів відносяться Н11 та Н12.

Під прямими інвестиціями банків розуміють внесення банками власних коштів чи майна до статутного фонду юридичної особи за корпоративні права (акції, пайові свідоцтва), емітовані такою юридичною особою. Банки мають право здійснювати прямі інвестиції за рахунок власних коштів та від свого імені лише на підставі письмового дозволу Національного банку.

Норматив інвестування у цінні папери окремо по кожній установі (Н11) встановлюється з метою обмеження ризику, пов’язаного з інвестуванням в акції, паї, частки та інвестиційні сертифікати окремої особи.

Норматив інвестування Н11 визначається як співвідношення розміру коштів, що інвестуються на придбання акцій, паїв, часток та інвестиційних сертифікатів окремо по кожній установі до регулятивного капіталу банку.

Засоби, що інвестуються, включають акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку та в портфелі на продаж, а також вкладення в асоційовані та дочірні установи.

При розрахунку нормативу Н11 у знаменнику до суми регулятивного капіталу банку додають суми вкладень у цінні папери у торговому портфелі банку та у портфелі на продаж, випущені банками, та суми вкладень у статутні фонди установ, на суму яких зменшено регулятивний капітал. Нормативне значення показника Н11 має перевищувати 15%.

Норматив загальної суми інвестування (Н12) встановлюється з метою обмеження ризику, що з здійсненням банком інвестиційної діяльності. Він характеризує використання капіталу банку для придбання акцій (паїв, часток) будь-якої юридичної особи.

Норматив загальної суми інвестування визначається як співвідношення суми коштів, що інвестується на придбання акцій (паїв, часток) та інвестиційних сертифікатів будь-якої юридичної особи до регулятивного капіталу банку.

До коштів, що інвестуються, відносяться:

  1. акції та інші цінні папери з нефіксованим прибутком у торговому портфелі банку та у портфелі на продаж, випущені банками, небанківськими фінансовими установами та іншими емітентами;
  2. вкладення в асоційовані та дочірні компанії.

При розрахунку нормативу Н12 у знаменнику до суми регулятивного капіталу банку додають суми вкладень у цінні папери у торговому портфелі банку та у портфелі на продаж, випущені банками, та вкладень у статутні фонди установ, на суму яких зменшено регулятивний капітал. Нормативне значення показника Н12 має перевищувати 60%.

(Див. Інвестиційні операції з цінними паперами, Портфель цінних паперів банку, Економічні нормативи діяльності банків).

Залишити коментар:

Site Footer