Нетто-ставка

Нетто-ставка (net premium) – основна частина страхових тарифів, призначена для формування ресурсів страхових органів на виплату страхового відшкодування та страхових сум.

Нетто-ставка – показник величини страхових внесків з одиниці страхової суми, що передбачає рівновагу фінансових зобов’язань страхувальників та страховика у розрахунку на весь період дії договору страхування.

Стосовно страхування життя нетто-ставка обчислюється на основі таблиці смертності та середньої тривалості життя населення. Безпосередній підрахунок здійснюється за таблицею комутаційних чисел. Стосовно майнового страхування нетто-ставка обчислюється на основі спостереження за частотою та ступенем тяжкості конкретних страхових випадків (неврожаїв, аварій тощо). Відношення суми виплат за такими випадками до страхових сум (показник збитковості), збільшене з урахуванням ймовірності на 2-3 значення середньоквадратичного відхилення, зазвичай становить нетто-ставку.

Основою нетто-ставки є частота (імовірність) страхових випадків та економічні наслідки їх настання (ступінь тяжкості). Якщо терміни страхування перевищують рік (як, наприклад, у страхуванні життя), складовою нетто-ставки стає процентна ставка банку, модифікована в множник, що дисконтує. Вирішують ці завдання з допомогою актуарних розрахунків.

Якщо умови страхування майна містять кілька видів страхової відповідальності (наприклад, від пожежі, розкрадання, поломки тощо), то сукупна нетто-ставка може відображати кожен вид страхової відповідальності, яку взяв він страховик, як кількох нетто-ставок. Цілий ряд ризиків має різне походження. Наприклад, ризик «пожежа» може статися від удару блискавки, замикання електромережі, підпалу та вибуху. У цьому випадку нетто-ставка розраховується за кожною причиною пожежі і підсумовується в єдину нетто-ставку за ризиком «пожежа».

Крім того, на розмір нетто-ставок впливають інші фактори майнового страхування. Наприклад, унікальність майна (японські кінокамери, єгипетські вази, предмети антикваріату, картини та інші об’єкти, що вимагають особливого підходу до їх оцінки), фінансовий стан позичальника кредиту або підприємця, що страхується від втрати прибутку, ймовірність та тяжкість збитків (страхування банкірів, підприємців випадку на великі страхові суми).

Методика розрахунку нетто-ставки як складової частини тарифу за кожним видом чи однорідним об’єктам страхування зводиться до визначення середнього показника збитковості страхової суми за тарифний період із поправкою на величину ризикової надбавки.

Нетто-ставка = Убыточность страховой суммы + Рисковая надбавка

До складу нетто-ставки включені ризикова ставка (збитковість страхової суми) та ризикова надбавка. За рахунок ризикової ставки, яка є основою тарифу, провадиться формування страхових резервів, з яких здійснюються страхові виплати. Ризикова надбавка утворює запасний фонд у разі, якщо фактичне кількість страхових випадків перевищить розрахункове. Якщо поліс включає кілька різних страхових випадків, то нетто-ставка обчислюється окремо по кожному ризику.

Залишити коментар:

Site Footer