Непокритий збиток (uncovered loss) – що відображається у бухгалтерському балансі акціонерних, інших товариств та інших організацій сума збитків, не покритих у встановленому законодавством порядку з допомогою власних джерел.
Непокритий збиток визначається з урахуванням платежів до бюджету та інших витрат, що погашаються за рахунок прибутку, та показує суму непокритого збитку на звітну дату незалежно від часу його утворення.
Збитки можуть утворитися в результаті:
- перевищення витрат над доходами з фінансово-господарської діяльності та позареалізаційних операцій;
- виявлення у звітному році суттєвих помилок минулих років;
- зміни облікової політики.
Причини отримання непокритого збитку:
- отримання фактичного негативного фінансового результату від діяльності підприємства через перевищення витрат над доходами;
- які вплинули на фінансовий стан компанії зміни в обліковій політиці;
- знайдені у поточному році помилки, допущені минулими роками, які вплинули на фінансовий результат.
У бухгалтерському обліку непокритий збиток відбивається окремому рахунку «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)» (див. Нерозподілений прибуток), записується з його дебету, а суми, створені задля покриття збитку, – по кредиту. Дебетове сальдо за рахунком може бути показано або в активі бухгалтерського балансу (на цю суму збільшується його валюта), або в пасиві балансу зі зменшенням на величину непокритого збитку валюти балансу.
Збиток (як минулих років, і поточного року) може покриватися з допомогою резервного капіталу (фонду) і цільових внесків власників фірми. Якщо наявних джерел на погашення непокритого збитку звітного року недостатньо, у балансі залишають непокритий збиток. Якщо в організації немає джерел для погашення збитків, то засновники товариства можуть прийняти рішення покрити їх за рахунок додаткових внесків.
Списання з бухгалтерського балансу збитку звітного року відображається за кредитом рахунку “Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)” у кореспонденції з рахунками: “Статутний капітал” – при доведенні величини статутного капіталу до величини чистих активів організації; “Резервний капітал” – при направленні на погашення збитку коштів резервного капіталу; “Розрахунки з засновниками” – при погашенні збитку простого товариства за рахунок цільових внесків його учасників та ін.
Аналітичний облік за рахунком “Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)” організується таким чином, щоб забезпечити формування інформації за напрямками використання коштів.
Непокритий збиток – кінцевий фінансовий результат, отриманий за підсумками діяльності організації за звітний рік; характеризує зменшення її капіталу. Розрізняють непокритий збиток без урахування рішення про покриття збитку повністю або частково за рахунок відповідних джерел (розподілу збитків між учасниками) та непокритий збиток з урахуванням рішення про покриття збитку (розподіл збитків між учасниками) — перший показується у звіті про прибутки та збитки як чистий збиток, другий — у бухгалтерському балансі (розділ «Капітал та резерви»).