Монопсонія (грец. monos – один, opsoneo – купую) – ситуація, коли ринку господарюючий суб’єкт повністю контролює попит певне благо (товар чи послугу), будучи єдино можливим його покупцем.
Поняття монопсонія, в такий спосіб, перебуває у своєрідної симетрії до поняття монополія. Здатність фірми-покупця, що займає становище монопсоніста, впливати на ціну товару називається монопсонічною владою. Зазвичай через великий обсяг закупівель (наприклад, комплектуючих виробів для масового виробництва, великих партій сировини) велике підприємство, що має на ринку монопсонічну владу, досягає для себе нижчих цін, ніж ціни, які довелося б платити дрібним споживачам, підштовхуючи цим ціну до рівня граничних витрат виробництва цього товару.
Найчастіше у ролі монопсоніста виступає держава, яка в масовому порядку здійснює закупівлі (конкурси, тендери тощо) для своїх відомств та організацій.
Монопсонія, зазвичай, складається ринку чинників виробництва. Якщо в певному регіоні є лише одна овочева база, то вона стане єдиним покупцем овочів та фруктів, призначених для продажу населенню у період до збирання нового врожаю. Але до продажу населенню ці споживчі блага є засобом виробництва, з якого овочева база виготовить свою продукцію – ті ж чи перероблені блага, які продаються через деякий час.
На ринку праці монопсонія виникає, коли великому числу неорганізованих робітників протистоїть єдиний наймач як фірми чи спілки підприємців. Монопсонія на ринку праці виникає за таких умов:
- на ринку праці взаємодіють, з одного боку, значна кількість кваліфікованих робітників, які не об’єднані в профспілку, а з іншого — або одна велика фірма-монопсоніст, або кілька фірм, об’єднаних в одну групу та виступаючих як єдиний наймач праці;
- дана фірма (група фірм) наймає основну частину із сумарної кількості фахівців якоїсь професії;
- цей вид праці не має високої мобільності (наприклад, через соціальні умови, географічну роз’єднаність, необхідність придбати нову спеціальність тощо);
- фірма-монопсоніст сама встановлює ставку заробітної плати, а робітники або змушені погоджуватися з такою ставкою, або шукати іншу роботу.
Ринок праці з елементами монопсонії є рідкістю. Особливо часто подібні ситуації складаються у невеликих містах, де діє лише одна велика фірма-наймач праці.