Монетарні активи (Monetary Assets) – активи, що мають фіксовану грошову цінність, яка не залежить від зміни цін і може змінюватись лише в результаті індексації.
Монетарні активи (зобов’язання) — це облікові об’єкти, які або перебувають у формі грошей, або оплачені або отримані у вигляді обумовленої суми грошей. Такі об’єкти в силу своєї природи відображаються в обліку та звітності у поточній грошовій оцінці і не вимагають переоцінки виходячи з довгострокової зміни купівельної спроможності грошової одиниці.
До монетарних активів відносяться кошти (готівка, кошти в касі або на поточному рахунку), окремі види облігацій, надані кредити, дебіторська заборгованість тощо.
Монетарні активи враховуються за статтями балансу коштів та інших активів, які одержують у фіксованій сумі грошей або їх еквівалентів.
Віднесення тієї чи іншої активу до монетарним іноді може бути досить умовним, суб’єктивним. Для прикладу згадаємо про облігацію з фіксованою ціною погашення, якою може виступати номінальна вартість або викупна ціна. Якщо фірма планує тримати цю облігацію досі погашення, то облігація сприймається як монетарний актив; якщо облігація сприймається як поточний ліквідний актив, якого фірма може будь-якої миті позбутися, вона трактуватиметься як немонетарний актив.
Зауважимо, що внутрішня вартість облігації у разі з часом змінюється; при віднесенні її до монетарних або немонетарних активів акцент робиться на тому, чи визначена вартісна оцінка, яка буде отримана при трансформації облігації в кошти.
Згадана вище умовність віднесення даної облігації до монетарних чи немонетарних активів у тому, що критерієм віднесення є намір її власника володіти активом протягом тієї чи іншої проміжку часу. Оскільки під тиском деяких обставин цей намір, не виключено, може змінитися, видно, що ознака «монетарні» для окремих активів не є об’єктивною, а суб’єктивною їхньою характеристикою.
(Див. Баланс банку).