Ліквідаційна комісія – Це орган, який здійснює ліквідацію підприємства. Ліквідаційна комісія утворюється або власником підприємства, або в арбітражному чи судовому порядку під час банкрутства. Ліквідацією може займатися не комісія, а одна особа, яка називається ліквідатор.
Як правило, очолює ліквідаційну комісію керівник, а до її складу входять головний бухгалтер та інші працівники цього підприємства. Число членів ліквідаційної комісії має бути непарним і становити не менше трьох осіб, що зручно при підрахунку голосів для прийняття певних рішень.
Для ефективної організації роботи ліквідаційної комісії у документах про її створення доцільно розмежувати повноваження членів комісії, зазначати, які функції покладаються на голову комісії, обумовлювати порядок прийняття рішення, форму документів, якими оформлятимуться прийняті рішення.
З дня призначення ліквідаційної комісії до неї переходять усі повноваження з управління справами юридичної особи, крім тих, що залишаються згідно із законодавством за учасниками, наприклад, затвердження ліквідаційного балансу.
Слід зазначити, що ліквідаційна комісія не має статусу юридичної особи, а підприємство, що ліквідується, в період її роботи статусу юридичної особи не втрачає. Отже, дієздатність юридичної особи здійснюється через ліквідаційну комісію. Дії комісії розглядаються як дії самої юридичної особи. Комісія здійснює дії, у тому числі виступає в суді від імені юридичної особи та набуває безпосередньо для неї прав та обов’язків.
Ліквідаційна комісія розробляє та затверджує план ліквідації організації, що включає:
- інвентаризацію майна;
- підготовку відомостей про розміри та склад активів (характеристика активів, що підлягають реалізації, їх стан, ступінь ліквідності);
- аналіз та оцінку дебіторської заборгованості, розробку заходів щодо її стягнення;
- аналіз та характеристику кредиторської заборгованості, попереднє визначення порядку розрахунків із кредиторами та визначення черговості задоволення їх вимог;
- визначення порядку реалізації майна організації, що ліквідується;
- збір відомостей про учасників (засновників), які мають право на отримання частки майна, що залишається після розрахунків із кредиторами та порядку розподілу цього майна;
- підготовку документів для виключення підприємства із державного реєстру юридичних осіб.
З дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань запису про рішення засновників (учасників) юридичної особи, суду або уповноваженого ними органу щодо ліквідації юридичної особи ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов’язана вжити всіх необхідних заходів ліквідованої юридичної особи та письмово повідомити кожного з боржників про припинення юридичної особи у встановлені законодавством строки.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) заявляє вимоги та позови про стягнення заборгованості з боржників юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) зобов’язана повідомити учасників юридичної особи, суд або орган, який ухвалив рішення про припинення юридичної особи, про її участь в інших юридичних особах та/або надати відомості про створені нею господарські товариства, дочірні підприємства.
Під час проведення заходів щодо ліквідації юридичної особи до завершення терміну пред’явлення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) закриває рахунки, відкриті у фінансових установах, крім рахунку, що використовується для розрахунків із кредиторами під час ліквідації юридичної особи.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо інвентаризації майна ліквідованої юридичної особи, а також майна її філій та представництв, дочірніх підприємств, господарських товариств, а також майна, що підтверджує його корпоративні права в інших юридичних особах, виявляє та вживає заходів щодо повернення майна, що перебуває у третіх осіб.
У випадках, встановлених законом, ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує проведення незалежної оцінки майна юридичної особи, що ліквідується.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) вживає заходів щодо закриття відокремлених підрозділів юридичної особи (філій, представництв) та відповідно до законодавства про працю здійснює звільнення працівників юридичної особи, що ліквідується.
Ліцензії, документи дозвільного характеру та інші документи, а також печатки та штампи, що підлягають поверненню органам державної влади, органам місцевого самоврядування, повертаються їм ліквідаційною комісією (ліквідатором).
Для проведення перевірок та визначення наявності чи відсутності заборгованості зі сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду, фонди соціального страхування ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує своєчасне надання органам доходів та зборів та Пенсійного фонду, фондів страхування документів юридичної особи (його філій, представництв), у тому числі первинних документів, регістрів бухгалтерського та податкового обліку.
До моменту затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає до органів доходів та зборів, Пенсійного фонду та фондів соціального страхування звітність за останній звітний період.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) після закінчення строку для пред’явлення вимог кредиторами становить проміжний ліквідаційний баланс, що включає відомості про склад майна юридичної особи, що ліквідується, переліку пред’явлених кредиторами вимог та результату їх розгляду.
Проміжний ліквідаційний баланс затверджується учасниками юридичної особи, судом або органом, який ухвалив рішення про ліквідацію юридичної особи.
Виплата грошових сум кредиторам юридичної особи, що ліквідується, у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та іншими засобами, що підлягають сплаті до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування, здійснюється в порядку черговості, встановленої законодавством.
У разі недостатності у юридичної особи, що ліквідується, коштів для задоволення вимог кредиторів ліквідаційна комісія (ліквідатор) організує реалізацію майна юридичної особи.
До затвердження ліквідаційного балансу ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає та подає до органів доходів та зборів, Пенсійного фонду та фондів соціального страхування, звітність за останній звітний період.
Після завершення розрахунків із кредиторами ліквідаційна комісія (ліквідатор) складає ліквідаційний баланс, забезпечує його затвердження учасниками юридичної особи, судом або органом, який прийняв рішення про припинення юридичної особи, та забезпечує подання до органів доходів та зборів.
Майно юридичної особи, що залишилося після задоволення вимог кредиторів (у тому числі за податками, зборами, єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та іншими засобами, що підлягають сплаті до державного або місцевого бюджету, Пенсійного фонду, фондів соціального страхування), передається учасникам юридичної особи, якщо інше не встановлено установчими документами юридичної особи чи законом.
Документи, що підлягають обов’язковому зберіганню, передаються у встановленому законодавством порядку відповідним архівним установам.
Ліквідаційна комісія (ліквідатор) забезпечує подання державного реєстратора документів, передбачених законом для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи у встановлений законом строк.
Завершення роботи ліквідаційної комісії відбивається актом, у якому зазначається така інформація: дата складання, перелік членів комісії, всі дії, проведені під час процедури ліквідації (хронологічно), документи, отримані внаслідок цих дій. Акт ліквідаційної комісії підписується членами ліквідаційної комісії і затверджується керівником юридичної особи, що ліквідується.