Квота (від лат. quota – частина, що припадає на кожного, quot – скільки; англ. quota) –
- частка, частина, норма чогось, що допускається у певній сфері (наприклад, виборча квота);
- тимчасове вартісне чи кількісне обмеження експорту чи імпорту товарів, робіт та послуг;
- частка у загальному виробництві чи збуті, яка встановлюється у рамках угоди для кожного з його учасників.
Квота – граничний обсяг експорту або імпорту певного товару, що встановлюється державою. Імпортні квоти можуть бути запроваджені у зв’язку із прагненням до протекціонізму. Експортні квоти запроваджуються у країнах, економіка яких залежить від експорту конкретних видів сировини, як стабілізації цін. Зазвичай контроль над дотриманням квот здійснюється шляхом видачі імпортної чи експортної ліцензії.
У межах картелю квота – це фіксований обсяг продукції, який член картелю має право виробити чи реалізувати у встановлений період чи частка учасників картелю у виробництві, збуті чи експорті продукції, відповідно до якої між ними розподіляється прибуток.
Податкова квота (tax quota) – вид податкової ставки; встановлений податковим законодавством відсоток до одиниці оподаткування (обороту, доходу, вартості майна та ін.). Податкова квота показує частку держави у отриманому доході. Податкові квоти характерні для прямих реальних окладних податків, особистих, ПДВ, мит та деяких інших (так званих квотативних) податків.
У сфері страхування термін «квота» має такі значення:
- Частка участі страховика у страхуванні певного об’єкта (ризику), що страхується одночасно декількома страховиками у порядку страхування. Оформляється єдиним страховим полісом із зазначенням у ньому частки відповідальності кожного з учасників або окремими полісами, що видаються кожному з учасників у частці своєї відповідальності.
- Частка участі перестраховика у перестрахуванні (ризику чи сукупності ризиків). Оформляється різними формами перестрахування договорів (див. Квотне перестрахування).
Квота МВФ (IMF quota) – частка країн-учасниць Міжнародного валютного фонду (МВФ) (International Monetary Fund, IMF) у загальному капіталі цієї організації. Квота, яка представляється кожному учаснику МВФ, визначає вплив країни при голосуванні, розмір спочатку суми, що вноситься у вигляді золота або іноземної валюти і власної валюти даної країни, а також можливість отримання різних позик. Мати велику квоту дуже престижно для кожної країни-учасниці МВФ та дуже зручно з погляду доступу до позикових коштів. Однак для цього країна має зробити великий вступний внесок і бути готовою надати кредит іншим країнам. Національні квоти періодично переглядаються.
Квота ОПЕК (OPEC quota) — максимально допустимі обсяги продажів нафти, дозволені кожній країні-учасниці Організації країн – експортерів нафти (OPEC) (Organization of Petroleum Exporting Countries (OPEC)), які визначаються на засіданнях цієї організації, кожна країна прагне збільшити свою квоту це означає зростання прибутку, а зниження світових нафтових цін у результаті нарощування обсягу продажу негативно позначається усім виробниках.
Виборча квота — найменше голосів, необхідне обрання одного депутата. Виборча квота може визначатися як кожного виборчого округу, так країни в цілому. Виборча квота застосовується зазвичай за пропорційної системі представництва і за наявності великих виборчих округів, яких обирається кілька депутатів. Вона розраховується шляхом розподілу загальної кількості поданих та визнаних дійсними голосів на кількість місць, що підлягають заміщенню у цьому окрузі. Після розподілу мандатів згідно з виборчими квотами голоси, що залишилися, розподіляються різними способами: за системою найбільшого залишку, за системою найбільшого середнього (система Хондта), за системою «єдиного переданого голосу» (система Хера).