Купюрна будова грошової маси – Співвідношення суми грошових знаків різної гідності (купюр) у загальному обсязі готівки, що перебувають у обігу. У обігу має бути достатня кількість грошових знаків різної гідності та розмінної монети.
Питома вага банкнот та монет, що перебувають у обігу, залежить від:
- рівня грошових доходів різних груп населення;
- роздрібних цін та тарифів на послуги;
- традиції населення, що склалася, купувати за дрібні купюри продовольчі товари, за великі – промислові;
- співвідношення продажів продовольчих та непродовольчих товарів та ін.
Питома вага монет у загальному обсязі грошової маси невелика – зазвичай кілька відсотків. p align=”justify”> Збільшення частки купюр вищої гідності в загальній кількості грошей, що знаходяться в обігу, свідчить, як правило, про наявність в економіці хронічних інфляційних процесів і (або) нерозвиненості безготівкових розрахунків. Правильне регулювання покупюрного складу грошової маси, забезпечення платіжного обороту грошовими знаками різної гідності мають значення безперебійного здійснення розрахунків готівкою економіки.
Контроль та регулювання купюрної будови грошової маси необхідні забезпечення найбільш ефективного готівкового грошового обороту, оскільки купюрне будова впливає швидкість обращения. Знання купюрної будівлі необхідно при випуску грошей в обіг, закладанні грошей у резервні фонди та видачі готівки банківським установам та підприємствам.
Спостереження та аналіз купюрної будови готівкової грошової маси є найважливішим напрямом фінансової статистики. Особливо велику увагу приділяється контролю купюрного будівлі під час проведення фінансових реформ у вигляді заміни фінансових символів. У цьому особливого значення набуває контролю над співвідношенням грошових знаків старого і нового зразка.