Кредитний рейтинг (credit rating) – комплексна оцінка кредитоспроможності і платоспроможності позичальників, що виражається через зведений індекс, що спеціально розраховується. Розрахунок індексу, що проводиться рейтинговими кредитними агентствами та власними службами банку, може мати формалізований, експертний чи змішаний характер.
При формалізованому підході виділяють ряд показників, дозволяють оцінити окремі характеристики кредитоспроможності клієнта, і основі визначають формулу зведеного індексу. Як правило, вона є сумою показників, зважених на коефіцієнти відповідно до важливості аналізованих характеристик. Підсумковий індекс розбивають на ряд інтервалів за групами, класами, категоріями тощо, кожен з яких характеризує різний ступінь кредито- та платоспроможності позичальників.
При експертному підході віднесення позичальника до тієї чи іншої групи (класу, категорії тощо) проводять на основі думки експерта щодо його кредитоспроможності.
Точність та якість отриманих результатів багато в чому визначають:
- при експертному підході – компетентність експерта, який проводить аналіз;
- при формалізованому – те, наскільки глибоко та комплексно оцінюється характеристика кредито- та платоспроможності позичальника та наскільки коректно та обґрунтовано розраховується підсумковий бал.
При змішаному підході частина розрахунку проводять з урахуванням формалізованої методики, а частина (зазвичай, визначення зведеного індексу) – з урахуванням думок експертів.
Методики оцінки кредито-і платоспроможності позичальників розрізняються за суб’єктами аналізу, складом аналізованої інформації, складом показників. За суб’єктами аналізу виділяють позичальників, чия діяльність має відмінні риси з погляду оцінки кредито- та платоспроможності та бухгалтерського обліку (т.к. неможливо скласти єдину методику оцінки, яка однаково добре оцінювала б кредито- та платоспроможність банків, підприємств, страхових або брокерських організацій).
Аналіз бухгалтерської та фінансової звітності та спеціалізованої звітності здійснюється на базі доступної про позичальника інформації. Міжнародні кредитні рейтинги, що присвоюються рейтинговими агентствами, використовуються в основному для оцінки інвестиційних якостей та ризику облігацій, і насамперед корпоративних облігацій. Деякі агенції надають рейтинги також і акціям.
Один із перших у світі кредитний рейтинг був опублікований ще 1909 р. американським економістом Дж. Муді, який працював у компанії Dun & Bradstreet.
Кредитні рейтинги, що присвоюються країні загалом, відбивають рівень суверенного ризику (звані суверенні рейтинги). Суверенний ризик є індикатором політичної, економічної та фінансової стабільності країни. У разі присвоєння рейтингів окремим субфедеральним органам та організаціям говорять про ризик країни. Рівень країнового ризику не може бути вищим за рівень суверенного ризику (стелі суверена).
Кредитний рейтинг є незалежною і надійною оцінкою кредитоспроможності емітента, на основі якої учасники ринку можуть приймати обґрунтовані фінансові рішення. Це може призвести до зниження витрат емітента із залучення позикових коштів. Для тих емітентів, які залучають кошти під гарантії третіх осіб, кредитний рейтинг може знизити вартість такої гарантії або з більшою ефективністю залучити кошти без гарантії.
Методики виставлення рейтингів різних агенцій мають багато спільних рис.
S&P
Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s (S&P) – дочірня компанія корпорації McGraw Hill, яка займається аналітичними дослідженнями фінансового ринку. Належить до трійки найвпливовіших міжнародних рейтингових агенцій. Як міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor’s займається присвоєнням короткострокових та довгострокових кредитних рейтингів.
Кредитні рейтинги можуть надаватися емітенту (уряду країни, регіональним та місцевим органам влади, корпораціям, фінансовим інститутам, страховим компаніям, фондам та ін.) або окремому борговому зобов’язанню.
У країнах СНД Standard & Poor’s надає рейтинги за міжнародною шкалою (за зобов’язаннями в національній та іноземній валюті) та за національними шкалами, створеними спеціально для кожної конкретної країни.
Індекси сімейства Standard & Poors використовуються інвесторами у всьому світі для оцінки ефективності інвестицій, а також як база для широкого кола фінансових інструментів, таких як індексні фонди, депозитні продукти, ф’ючерси, опціони та фонди, що звертаються на біржах (ETFs).
Кредитний рейтинг емітента за міжнародною шкалою Standard & Poor’s висловлює поточну думку про загальну кредитоспроможність емітента боргових зобов’язань, гаранта або поручителя, ділового партнера, його здібності та наміри своєчасно та повністю виконувати свої боргові зобов’язання.
Кредитний рейтинг боргових зобов’язань за міжнародною шкалою Standard & Poors висловлює поточну думку про кредитний ризик щодо конкретних боргових зобов’язань (облігацій, кредитів банків, позик, інших фінансових інструментів).
Рейтинг фінансової стійкості за міжнародною шкалою висловлює думку Standard & Poors щодо можливості страхової компанії платити за її полісами та контрактами відповідно до їх умов.
Довгостроковий рейтинг Standard&Poor’s оцінює здатність емітента своєчасно виконувати свої боргові зобов’язання. Довгострокові рейтинги варіюються від найвищої категорії – “ААА” до найнижчої – “D”. Рейтинги в інтервалі від АА до ССС можуть бути доповнені знаком плюс (+) або мінус (-), що позначає проміжні рейтингові категорії по відношенню до основних категорій.
Короткостроковий рейтинг є оцінкою ймовірності своєчасного погашення зобов’язань, що вважаються короткостроковими на відповідних ринках. Короткострокові рейтинги також мають діапазон від «А-1» для зобов’язань найвищої якості до «D» для зобов’язань найнижчої якості. Рейтинги в категорії «А-1» можуть містити знак «плюс» (+) для виділення більш надійних зобов’язань у цій категорії.
Крім довгострокових рейтингів, Standard & Poor’s мають спеціальні визначення рейтингів привілейованих акцій, фондів грошового ринку, пайових облігаційних фондів, платоспроможності страхових компаній і компаній, що працюють з похідними інструментами.
Прогноз рейтингу показує можливий напрямок руху рейтингу протягом найближчих двох-трьох років: «Позитивний» — рейтинг може підвищитися; “Негативний” – рейтинг може знизитися; “Стабільний” – зміна малоймовірна; “Розвивається” – можливе підвищення або зниження рейтингу.
Moody’s
Компанія Moody’s (NYSE: MCO) є головною компанією Investors Service Moody’s. Міжнародне рейтингове агентство Moody’s присвоює рейтинги і публікує незалежні висновки про кредитоспроможність емітентів і кредитну якість цінних паперів, які вони випускають. Moody’s надає рейтинги борговим зобов’язанням банків, корпорацій, страхових компаній, фондів довірчого управління, регіональних та місцевих адміністрацій, держав, міжнародних утворень. Moody’s також надає рейтинги структурованого фінансування.
Компанія проводить аналіз з ринків капіталу понад 110 країн.
Для оцінки облігацій Moody’s використовує дві різні рейтингові системи або шкали. Одна з них – глобальна (міжнародна) шкала Moody’s (Moody’s Global Scale) – використовується для присвоєння рейтингів нефінансовим та фінансовим організаціям, суверенним та субсувереним емітентам, а також цінним паперам структурованого фінансування. Глобальна шкала встановлює відповідність між різними рейтинговими категоріями та відносними рівнями математичного очікування втрат у різні за тривалістю проміжки часу. Математичне очікування втрат включає оцінку ймовірності дефолту і очікування втрат при дефолті.
За задумом агентства Moody’s, математичне очікування втрат, що асоціюється з конкретним рейтинговим символом та певним періодом часу, має бути однаковим для всіх боргових зобов’язань та емітентів, яким присвоєно відповідний рейтинг за глобальною (міжнародною) шкалою. Усі рейтингові методології агентства Moody’s, практика присвоєння рейтингів та системи їх моніторингу спрямовані на забезпечення узгодженості рейтингових оцінок.
Крім цього, з метою задоволення потреб інвесторів агентство Moody’s також надає в деяких юрисдикціях рейтинги за національною шкалою (National Scale Ratings), які є думками щодо відносної кредитоспроможності емітентів і випусків боргових зобов’язань у межах цієї країни і не можуть бути використані для порівняння з рейтингами , наданими в інших країнах.
Fitch Ratings
Fitch Ratings – міжнародне рейтингове агентство, націлене на надання світовим кредитним ринкам незалежних та орієнтованих на перспективу оцінок кредитоспроможності, аналітичних досліджень та даних. Співробітники Fitch Ratings, що працюють у 50 офісах по всьому світу та проводять аналіз з ринків капіталу понад 150 держав.
Fitch Ratings має штаб-квартири в Нью-Йорку та Лондоні та входить до складу групи Fitch. Крім Fitch Ratings до групи входить Fitch Solutions, підрозділ з розповсюдження продуктів та послуг Fitch Ratings, що надає інформаційні та аналітичні матеріали та супутні послуги. Також у групу Fitch входить Algorithmics, світовий лідер у галузі рішень для управління ризиками компаній. Мажоритарний пакет акцій групи Fitch належить компанії Fimalac SA, штаб-квартира якої розташована у Парижі, Франція.
Fitch понад 15 років надає міжнародні та національні кредитні рейтинги банкам, небанківським фінансовим організаціям, страховим компаніям, емітентам корпоративного сектору, регіональним та місцевим органам влади, суверенним урядам. Fitch також рейтингує випуски боргових інструментів із фіксованим доходом та угоди структурного фінансування.
Кредитні рейтинги Fitch є думка щодо відносної здатності емітента виконувати свої фінансові зобов’язання, такі як виплата відсотків, виплата дивідендів за привілейованими акціями, погашення основної суми боргу, врегулювання страхових збитків та виконання контрагентських зобов’язань.
Кредитні рейтинги Fitch охоплюють корпоративні, суверенні (включаючи міждержавні та субнаціональні освіти), фінансові, банківські та страхові емітенти, муніципальні та інші структури в рамках державних фінансів, а також цінні папери та інші зобов’язання, що випускають такі емітенти, і, нарешті, інструменти структурованого фінансування, забезпечені дебіторською заборгованістю чи іншими фінансовими активами.
Кредитні рейтинги Fitch не оцінюють безпосередньо будь-які ризики, за винятком кредитних ризиків. Зокрема, рейтинги не оцінюють ризики зниження ринкової вартості цінного паперу, що рейтингується, внаслідок зміни відсоткових ставок, ліквідності або інших ринкових факторів. Однак щодо зобов’язань щодо виплат за рейтинговими зобов’язаннями ринкові ризики можуть розглядатися в тій мірі, в якій це впливає на здатність емітента проводити необхідні виплати. Рейтинги не відображають ринковий ризик щодо його впливу на розмір або умови зобов’язань з виплат (наприклад, у разі облігацій, прив’язаних до індексів).
У дефолтних компонентах рейтингів конкретних зобов’язань чи інструментів агентство зазвичай враховує ймовірність неплатежів або дефолтів виходячи з умов документації даного інструменту. В окремих випадках з урахуванням особливих факторів Fitch може надавати рейтинг на більш високому або нижчому рівні, ніж можна припустити документацію облігацій. У таких випадках агентство чітко вказує підстави для такої думки у відповідному рейтинговому повідомленні.