Кредитна лінія

Кредитна лінія (Credit Line; Bank Line) — кредитна угода, відповідно до якої протягом передбаченого договором терміну банк виділяє позичальнику кредит у рамках узгодженої суми (ліміту кредитування) на умовах, що відрізняються від умов одноразового надання кредиту. Виділяють два різновиди кредитної лінії: рекомендована лінія (Advised Line) або підтверджена лінія (Confirmed Line). У період дії кредитної лінії у межах встановленого ліміту позичальник може отримувати додаткові кошти відповідно до своєї потреби у них. У договорі на відкриття та обслуговування кредитної лінії передбачають усі умови кредитування, у т.ч. ступінь безумовності підтримки та обслуговування кредитної лінії.

Кредитування за умов кредитної лінії використовуються у разі, коли позичальник періодично вимагає значних коштів або заздалегідь неспроможна точно визначити необхідну суму. Надання кредитної лінії пов’язане з додатковими ризиками, оскільки позичальник може будь-коли вимагати значну суму (у межах виділеного ліміту) або взагалі відмовитися від використання позикових коштів. За користування кредитною лінією банки, як правило, стягують додаткову плату або відкривають такі лінії лише надійним клієнтам.

Розрізняють відновлювану і невідновлювану кредитної лінії. Відновлювана кредитна лінія дає позичальнику право при погашенні раніше отриманих коштів протягом встановленого терміну одержати нову суму кредиту. Кредитуючий банк встановлює граничну суму кредиту – ліміт заборгованості та термін повернення кредиту (Див. також Револьверний кредит, Роловерний кредит). Невідновлювана кредитна лінія надає позичальнику право отримати та користуватися протягом обумовленого терміну певною сумою кредиту. У цьому встановлюється граничний термін погашення отриманої позички. За такого кредитування банк встановлює позичальнику ліміт выдач.

Рух коштів при виділенні та обслуговуванні кредитної лінії враховується на позабалансових рахунках. Відкриті кредитні лінії під час розрахунку нормативу достатності капіталу входять у суму активів, зважених за рівнем ризику.

У цілому надання кредитної лінії – зручніший спосіб отримання позик для клієнтів, що дозволяє використовувати позику тоді, коли потрібно, і платити за неї тільки за той період, коли вона взята. Невипадково самі банки у відносинах користуються саме такою схемою: встановлюють ліміти один на одного. І в рамках цих лімітів керують своєю поточною ліквідністю – позичають гроші та, навпаки, розміщують вільні залишки.

(Див. Банківський кредит, Ліміт кредитування, Ризики банківської діяльності)

Залишити коментар:

Site Footer