Кошторис доходів та витрат (income and expenditure budget) – документ, на основі якого проводиться фінансування бюджетної установи та окремих населених пунктів, які не є муніципальними утвореннями.
Кошторис доходів та видатків бюджетної установи складається відповідно до положень Бюджетного кодексу. У ній відображаються всі доходи бюджетної установи, одержувані як з бюджету та державних позабюджетних фондів, так і від підприємницької діяльності (в т.ч. доходів від надання платних послуг), інші доходи від використання державної чи муніципальної власності, закріпленої за бюджетною установою на праві оперативного управління та іншої діяльності.
Витрати визначаються за прогнозованими обсягами надання державних або муніципальних послуг та норм і нормативів фінансових витрат на їх надання. При цьому витрати відображаються у загальній сумі за рахунок бюджетних та позабюджетних джерел, з виділенням видатків за рахунок бюджетних коштів.
У кошторисі відбиваються:
- назву та адресу установи;
- бюджет, із якого воно фінансується;
- коди функціональної класифікації витрат (розділу, підрозділу, цільової статті, виду витрати);
- річна сума бюджетних асигнувань із поквартальною розбивкою за кодами економічної класифікації видатків.
Суми запланованих асигнувань щодо кожного виду витрат мають бути обґрунтовані відповідними розрахунками. Обсяг асигнувань за кошторисом наводиться у сумі, обчисленій установою, та у сумі, прийнятій відповідно до затвердженого бюджету. За деякими установами (вузами, дитячими дошкільними установами) у кошторисі вказуються також інші джерела фінансування (плата батьків за утримання дітей у дитячих дошкільних закладах, плата за користування гуртожитком). У кошторисі наводиться розрахунок основних виробничих показників діяльності установ (по школах – кількість класів та учнів, по вузах – кількість студентів тощо) на початок та кінець запланованого року та у середньорічному обчисленні.
Кошторис доходів і витрат складається бюджетною установою протягом 10 днів після отримання від органу, що виконує бюджет, повідомлення про бюджетні асигнування та подається вищому розпоряднику бюджетних коштів на затвердження протягом 5 днів з дня її подання.
Кошторис доходів і витрат бюджетної установи, що є головним розпорядником бюджетних коштів, затверджується керівником головного розпорядника та передається до органу, який виконує бюджет. Використовуючи кошториси окремих бюджетних установ, вищий розпорядник бюджетних коштів готує бюджетний розпис за розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів на основі затвердженого бюджету, виходячи з функціональної та економічної класифікації видатків з поквартальною розбивкою. Розпис подається до органу, відповідального за складання бюджету (фінансовий орган) протягом 10 днів із дня затвердження бюджету.
З урахуванням бюджетних розписів усіх головних розпорядників бюджетних коштів за відповідним бюджетом фінансовий орган складає зведений бюджетний розпис, затверджує його та доводить показники розпису до всіх розпорядників та одержувачів бюджетних коштів у формі повідомлень про бюджетні асигнування на період дії затвердженого бюджету.
У кошторисі доходів та видатків бюджетної установи та до бюджетного розпису можуть бути внесені зміни внаслідок запровадження режиму скорочення видатків бюджету, виконання бюджету за доходами понад затверджений законом (рішенням) про бюджет або внаслідок переміщення бюджетних асигнувань головним розпорядником або розпорядником бюджетних коштів між одержувачами бюджетних коштів (В обсязі не більше 5% бюджетних асигнувань, доведених до отримувача бюджетних коштів). Про переміщення бюджетних асигнувань повідомляється органу, який виконує бюджет, при доведенні повідомлень про ліміти бюджетних зобов’язань.
Кошторис доходів і витрат окремих населених пунктів, що не є муніципальними утвореннями, містить завдання з мобілізації доходів у цьому населеному пункті та обсяг видатків з фінансування підвідомчих бюджетних установ. Порядок розробки, затвердження та виконання цих кошторисів визначається органами місцевого самоврядування відповідно до їх статуту.